A Foxterrier Bemutatása
A foxterriereket, vagy „becenevükön” foxikat, eleinte azért tartották, hogy kicsalogassák a rókákat rejtekhelyeikről. Manapság elsősorban házikedvencek és kiállítási kutyák, bár az Egyesült Államok északkeleti részén a mai napig tevékenykednek a vadászatokban is.
Bár fajtatiszta kutyákról van szó, sajnos még foxikkal is találkozhatunk menhelyeken, kisállatmentőknél. Fontold meg az örökbefogadás lehetőségét!
A foxterrierek rendkívül intelligens kutyák, és rengeteg energiájuk van. Olyan gazdikkal járnak igazán jól, akik tudják biztosítani számukra a megfelelő mozgást és játékidőt. Ha ezeket nem biztosítják nekik, a foxik könnyen megtalálják a maguk módját az unaloműzésre, bár ennek biztos nem örülnek a gazdik.
A Foxterrier Részletes Bemutatása
A foxterrierek igazi klasszikusnak számítanak a kutyavilágban, alig változtak valamit a 18. századi első megjelenésük óta. Két fajtát különböztetünk meg: a simaszőrű foxterriert és a drótszőrű foxterriert. A foxinak is becézett kutyusok mindenre nyitottak, aktívak és érdeklődőek, de van egy nemtörődöm hozzáállásuk is. Csak a pillanatban élnek, élvezik az életet, mindennek tudnak örülni.
A simaszőrű foxterrierek manapság nem túl gyakoriak, velük szinte csak a vadász- és kiállítási körökben találkozhatunk. Ettől függetlenül nagyon fontosak, mert nagyon sok már terrierfajta is tőlük származik feltehetőleg. A simaszőrű foxterrier az első olyan terrierfajta, amelyet az angliai kennelklub hivatalosan is elismert 1875-ben.
Eredetileg a foxterrierek elsődleges feladata a rókák kikergetése volt a rejtekhelyeikről, és hogy a vadászkutyák és vadászok felé tereljék őket. A fehér simaszőrű foxterriereket értékelték a legjobban, mondván, hogy őket szinte lehetetlen összetéveszteni a rókákkal. A drótszőrűeket a durvább, vidéki vadászatoknál részesítették előnyben, mert bundájuk miatt kevésbé voltak kitéve a sérüléseknek, simaszőrű társaikhoz képest. Bár már ritkán kísérik a vadászokat, a vadászösztön még mindig él bennük, és vakmerő elszántsággal ássák az udvart a zsákmányszerzés okán.
Ezek a szívós és egészséges foxterrierek általában több mint 10 évig élnek. Ami a méreteiket illeti, elég kicsik ahhoz, hogy szinte bárhol eléldegéljenek, de elég nagyok ahhoz, hogy beleszóljanak a nagyok játékába.
Merész és energikus kutyák, akik nagyon szeretnek a gyerekekkel játszani. Hűségesek a családjukhoz, de eléggé ódzkodnak a többi kutyától, soha nem restek harcba szállni a számukra idegen kutyákkal, még attól sem ijednek meg, ha az ellenfelük sokkal nagyobb testű.
A megfelelő nevelés és szocializálás hiányában nem szabad egyedül hagyni őket más emberekkel vagy állatokkal.
A foxterrierek önbizalma hatalmas, és szeretik felfedezni a körülöttük lévő világot. A kerítésen túl nem szabad őket póráz nélkül sétáltatni, mert könnyen elszaladhatnak. Ezenkívül pedig a kerítés állapotát is folyamatosan ellenőrizni kell, mert akár ki is áshatják maguknak a kijáratot.
Mivel nagyon okosak, ezért a foxterrierek kiválóan teljesítenek különböző versenyszámokban. Könnyen megtanulják a trükköket is. A legtöbb terrierhez hasonlóan ők is nagyon akaratosak, ezért határozott (de nem túl kemény) és következetes nevelésre van szükségük. Eszük és kitartásuk miatt rengeteg mentális és fizikai stimulációra van szükségük, hogy ne unatkozzanak. Unalmukban ugyanis destruktívak lesznek (pl.: sokat ugatnak, rágnak, ásnak, vagy más állatokat üldöznek). Mozgás, mozgás és még több mozgás a boldog életük titka. Valószínűleg a gazdik előbb elfáradnak, mint ők!
A foxterrierek kiváló őrzőkutyák. Hacsak nem hagyják őket unatkozni, akkor garantáltan csak akkor fognak ugatni, ha betolakodót észlelnek. A foxterrierek elsőszámú feladata mindig is a házőrzés lesz.
Az életrevaló, magabiztos személyiségüknek köszönhetően nagyon sok huncutságba keverednek. Szeretik a játékokat, labdákat, vízben pancsolást. Bár nagyon nehéz ellenállni a kölyök foxiknak, nagyon oda kell rájuk figyelni, nehogy elkényeztetettek, neveletlenek legyenek. Jó, ha a gazdi mindig egy-két lépéssel a kutyus előtt jár.
A Foxik etetésére az alábbi tápokat javasoljuk
A Foxik Legfőbb Ismérvei
Fontos Tudnivalók a Foxik Fajtaválasztáskor
-
A foxterrierek imádnak enni, ezért könnyen elhízhatnak. Nagyon figyelni kell a napi táplálékbevitelüket és biztosítani kell számukra a napi testmozgást.
-
Viszonylag nehéz őket szobatisztaságra nevelni. Először mindenképpen ketrechez kell szoktatni őket.
-
A foxterrierek elég sokat ugatnak és általában nagyon magas hangon teszik ezt.
-
A foxik hajlamosak nyulakat, madarakat, macskákat és más kisebb termetű állatot üldözni. Nagyon harapósak idegen kutyákkal szemben, nem ijednek meg a harctól, még akkor sem, ha az ellenfeleik sokkal nagyobbak náluk. Mindig pórázon kell tartani őket a kerítésen túl.
-
A foxterriereket nem szabad felügyelet nélkül más kutyával hagyni, hacsak nem kapták meg a szükséges nevelést hozzá.
-
A foxik nagyon energikusak, naponta körülbelül 30-45 percnyi intenzív mozgásra van szükségük. Ha erre nem kapnak lehetőséget, destruktívvá válnak és kellemetlenül sokat ugatnak.
-
Bár a családjukhoz hűségesek és szeretnek játszani, a foxterrierek általában túl durvák és energikusak ahhoz, hogy kisgyerekekkel játszanak együtt.
-
A foxterrierek igazi szabadulóművészek. Magasabbra tudnak ugrani, mint azt bárki gondolná és sokszor megpróbálják kiásni magukat a kerítésen túlra.
-
A foxterrier egy meglehetősen ritka fajta. Ha kölyökkutyát akarunk vásárolni, sokat kell keresnünk a megfelelő tenyésztők után. Ha találunk is egyet, lehet, hogy több hónapot várni kell egy alom megszületésére.
Kutyatáp szakértőnk és alapítónk, Vargyas Imre szakvéleménye a Foxterrierekről:
✔️ kutya táplálkozási szakember, aki a kutyák étel-allergiás betegségeinek megelőzésére tette fel az életét
✔️ 5+ éves közvetett kutyatáp gyártói tapasztalat, éves szinten közel 20,000+ kutya kutyatápjáért felel
✔️ a nagynevű brit CPD által elismert Kutyatáplálkozási szakember
——————–
“2017 elején alapítottuk testvéreimmel a CricksyDog-ot, hogy közösen olyan kutyatápot alkossunk meg, aminek célja a kutyák egészséges táplálása. Ez a mi, Vargyas testvérek soha nem múló célkitűzése, immáron több mint 7 éve. Számunkra a házikedvenc biztonsága és a minőség az első.
A foxterrier egy élénk, energikus és rendkívül intelligens kutyafajta, amelyet eredetileg rókavadászatra tenyésztettek ki az Egyesült Királyságban. A fajta története több mint 200 évre nyúlik vissza, és két fő változata van: a simaszőrű és a drótszőrű foxterrier. Mindkét változatot eredetileg vadászkutyaként használták, különösen arra, hogy a rókákat kiűzzék a rejtekhelyükről. Az éles érzékszervekkel, gyors reflexekkel és bátorsággal rendelkező foxterrier ma is népszerű kutya, mind vadászként, mind családi kedvencként.
A foxterrier közepes méretű kutya, amely általában 6-8 kilogramm közötti súlyú, magassága pedig 36-39 centiméter. A simaszőrű foxterrier szőrzete rövid, sima és fényes, míg a drótszőrű változat sűrű, durva szőrzetű, amely különleges ápolást igényel. Mindkét típusnak jellegzetes, fehér alapszíne van, amelyet fekete, barna vagy ezek kombinációja díszít. A foxterrier arca karakteres, szemei élénkek és intelligensek, fülei kicsik, V alakúak, és a fej mellett lógnak. A fajta egész megjelenése erőt és gyorsaságot sugároz, amely jól tükrözi eredeti vadászképességeit.
A foxterrier temperamentuma különösen figyelemre méltó, hiszen ez a kutya rendkívül energikus, bátor és magabiztos. A foxterrier híres játékosságáról és élénk természetéről, ami ideális választássá teszi aktív családok számára. Ez a kutya rendkívül kíváncsi, szeret felfedezni, és mindig készen áll a kalandra. Ugyanakkor a foxterrier erős akaratú és független, ami néha kihívást jelenthet a nevelés során. A következetes, türelmes nevelés és a pozitív megerősítés különösen fontos ennek a fajtának, hogy kihozzuk belőle a legjobbat.
A foxterrier intelligenciája és tanulékonysága miatt kiválóan teljesít különböző kutyás sportokban, mint például az agility, az obedience, vagy a flyball. Erős vadászösztöne miatt szívesen vesz részt olyan tevékenységekben, ahol kihasználhatja természetes képességeit, mint például a keresés vagy az üldözés. Fontos, hogy a foxterrier gazdája biztosítsa számára a szükséges fizikai és szellemi kihívásokat, különben a kutya unatkozhat, ami viselkedési problémákhoz vezethet.
Egészségügyi szempontból a foxterrier általában egészséges és hosszú életű fajta, de mint minden kutyafajta, hajlamos lehet néhány genetikai betegségre. Ezek közé tartozik a csípőízületi diszplázia, a szemproblémák, például a szürkehályog, valamint a bőrbetegségek. A drótszőrű foxterrier szőrzete rendszeres ápolást igényel, beleértve a trimmelést és a fésülést, hogy megakadályozzuk a szőrzet csomósodását és a bőrproblémák kialakulását. A rendszeres állatorvosi ellenőrzés, a megfelelő táplálkozás és a rendszeres testmozgás elengedhetetlen a foxterrier egészségének megőrzéséhez.
A foxterrier kiváló családi kutya lehet, különösen olyan családokban, ahol aktív életmódot folytatnak, és elegendő időt és energiát tudnak szentelni a kutya nevelésére és foglalkoztatására. Ez a kutya jól kijön a gyerekekkel, de mivel erős vadászösztönei vannak, fontos, hogy megfelelően szocializálják más állatokkal, különösen kisállatokkal, mint a macskák. A foxterrier rendkívül hűséges a családjához, és természetes őrző ösztönei miatt jó házőrző is lehet, aki figyelmezteti a gazdáját, ha valami szokatlant észlel.
Összességében a foxterrier egy rendkívül energikus, intelligens és bátor kutyafajta, amely kiváló társ lehet olyan gazdák számára, akik aktív életmódot folytatnak, és készek kielégíteni a fajta igényeit. A foxterrier nemcsak vadászként, hanem családi kutyaként is remekül helytáll, feltéve, hogy gazdája képes megfelelő nevelést és foglalkoztatást biztosítani számára. Ha valaki egy intelligens, vidám és szeretetteljes kutyát keres, aki mindig készen áll a kalandra, a foxterrier tökéletes választás lehet. A foxterrier minden szempontból egy figyelemre méltó és sokoldalú fajta, amely megfelelő gondoskodás mellett hosszú éveken át hűséges társa lehet gazdájának.
A foxiknak a fent is szereplő Ted tápokat javaslom.”
A Foxterrier Történelme
A foxterrierek nagy múltra tekinthetnek vissza. A királyok társai voltak, cirkuszokban és filmekben szórakoztatták az embereket, és több díjat nyertek a Westminster Kennel Klub kiállításán, mint bármely más kutyafajta.
Amikor a 18. század végén népszerűvé vált a rókavadászat Angliában, a vadászok hamar rájöttek, hogy szükségük van egy olyan kutyára, aki ki tudja csalogatni a rókákat a rejtekhelyükről. Így jött létre a simaszőrű foxterrier.
Bár a tenyésztők nem vezettek sok feljegyzést a fajta fejlődéséről, valószínű, hogy az eredeti simaszőrű foxterrierek a simaszőrű fekete és cser terrier, bullterrier, agár és beagle keveréke volt. 1970-ban Thornton ezredes portrét festetett Pitch nevű, foxterrier kutyájáról, amely egy tökéletes képet ad arról, hogyan is néztek ki a korai foxterrierek. Azóta szinte alig változtak. A 19. század végére kialakult az egységes fajtatípus.
Sok éven át két külön fajtaként kezelték a sima- és a drótszőrű foxikat. Fő különbség a két fajta között természetesen a szőrzetük típusa volt, illetve bizonyos mértékben a fejük alakja is különbözött egymástól. Méretük, külsejük és temperamentumuk hasonlósága ellenére valószínűleg eltérő felmenőkkel rendelkeznek. A tenyésztők korábban sokat keresztezték a sima- és drótszőrű foxterriereket, hogy a drótszőrűek fehérebb pigmenteket, tisztább és klasszikusabb külsőt kapjanak. Ezzel a keresztezéssel évekkel ezelőtt leálltak a tenyésztők.
A simaszőrű foxterrierek körülbelül 15-20 évvel korábban léptek kiállítások színpadára drótszőrű társaikhoz képest. Először a sport kategóriába sorolták őket. Az Angliai Foxterrier Klub 1876-ban alakult. A tagok ekkor olyan fajtaszabványt alakítottak ki, amely évtizedekig változatlan maradt, annyi kivétellel, hogy a kiállítási kan kutyák súlyát 9 kg-ról 8 kg-ra módosították.
Caesar, egy drótszőrű foxterrier, VII. Eduárd király kutyusa volt. Még egy nyakörvet is hordott, amelyen az a felirat állt, hogy „Caesar vagyok. A királyé vagyok”. 1910-ben Eduárd temetésén hű társa Caesar a gazdája koporsója mögött kísérte utolsó útjára a királyt.
Az első feljegyzések simaszőrű foxterrierek Egyesült Államokba importálásáról 1879-ből származnak, néhány évre rá pedig a drótszőrűek is megérkeztek Amerikába. A fajta szülőklubja, az Amerikai Foxterrier Klub 1885-ben alakult, ez a klub csatlakozott először az Amerikai Kennel Klubhoz. Az első AKC által elismert foxterriert 1885-ben regisztrálták, aki a Cricket névre hallgatott.
Az Amerikai Foxterrier Klub megalakulásakor egyből el is fogadták az angol fajtaszabványokat, és csak egy évszázaddal később léptették hatályba a két fajtára szóló szabványokat. Leírásaikban még mindig nagyon hasonlóak.
Az 1920-as években a simaszőrű foxterrier lett az egyik legismertebb fajtatiszta kutya, amikor az RCA logójába bekerült Nipper, a simaszőrű foxi, ahogy lehajtott fejjel egy lemezjátszót figyel. A drótszőrűek az 1930-as években váltak népszerűvé, amikor a Tetemrehívás (The Thin Man) című filmsorozat napvilágot látott. A sorozat egyik állandó szereplője egy Asta nevű drótszőrű foxi volt, így nemcsoda, hogy népszerűbb lett a fajta.
1985-ben az Amerikai Kennel Klub hivatalosan is két különálló fajtaként ismerte el a sima- és drótszőrű foxterriereket, bár mindkettő fajtaszabványát továbbra is az Amerikai Foxterrier Klub tartja fenn. A foxterrierek nem túl gyakoriak, az AKC által regisztrált 155 fajta között a 78. és a 102. helyen állnak csak.
A Foxterrier Mérete
A kan foxterrierek marmagasságuk nem több, mint 38 cm, súlyuk pedig általában 7,5-8,5 kg. A szukák valamivel kisebbek, de nem számottevően.
A Foxterrier Személyisége
Ezek a kutyák éberek, virgoncok és okosak. Hajlamosak a huncutságokra, bájosak, de közben nagyon sunyik is. Egy foxterrier képes kijátszani az embert, de nem tudják gazdáikat magukra haragítani. Éber természetük miatt kiváló őrkutyák, bár ez azt is jelenti, hogy szinte mindent megugatnak. A nyitott és érdeklődő foxterrierek barátságosak az emberekkel, de habozás nélkül felveszik a harcot más kutyákkal. A kutyaparkokban kifejezetten nem érzik jól magukat, hamar bajba keverednek.
Mint minden kutyának, nekik is szükségük van a korai szocializációra – sokféle emberrel, látnivalóval, hanggal, élményekkel kell találkozniuk még kölyökkorukban. A szocializáció segít abban, hogy felnőtt korukban határozottabb kutyusok legyenek.
A Foxterrier Egészsége
A foxterrier egy nagyon szívós fajta, szinte alig jelentkeznek náluk egészségügyi problémák. Néhány kutyusnál mégis előfordulhatnak bizonyos betegségek. Az alábbi betegségek nem minden foxterrierre jellemző, de jó tudni a korai tüneteket, kezelési módokat, hogy időben cselekedni lehessen.
Vásárolj megbízható tenyésztőktől, akik mindent tudnak az adott kutyus egészségügyi állapotáról és ezt orvosi papírokkal is igazolni tudják. Egy megbízható tenyésztő eladás előtt beadatja a szükséges oltásokat, elintézi a féregtelenítést. A jó tenyésztők ügyelnek arra, hogy a szülő-kutyák két évnél idősebbek, jólneveltek legyenek, illetve folyamatosan ellenőrzik az állomány egészségügyi állapotát!
Vásárlás előtt nyugodtan érdeklődj a kölyökkutya szüleiről, kérd el az orvosi igazolásokat, oltási papírokat. Egészségügyi igazolásokat 2 éves kor alatt nem állítanak ki kutyáknál. Ez azért lehet, mert egyes betegségek nem alakulhatnak ki teljes felnőtté válás előtt. Ezért nem ajánlott 2-3 évnél fiatalabb kutyákat szülőként használni tenyésztőknél.
A süketség gyakori probléma, főleg a fehér kutyusoknál. A siket kutyával való együttélés és a nevelésük rengeteg időt és türelmet igényel, de nagyon sok segédeszköz létezik a piacon szerencsére (pl.: vibrációs nyakörv). Mivel ez egy örökletes probléma, értesíteni kell a tenyésztőt, ha kiderül a kutyusokról, hogy siketek. A tenyésztők ilyenkor ugyanis tudnak változtatni a tenyésztési programjaikon.
A szürkehályog a szemen kialakuló homályosság, amely látási nehézséget okoz. A kutyák szemei zavarosak lesznek. A szürkehályog általában idős korban fordul elő, néha pedig műtéttel eltávolítható.
Legg-Perthes kór: genetikai okokra visszavezethető combcsontfej elváltozás. A legg-perthes betegség kiváltó oka ismeretlen, ezért gondolják úgy a szakértők, hogy ez egy örökletes kór. Gyógymódok: pihenés, fizikoterápia és műtét. Utóbbinál a deformált csontot távolítják el. A kutyák többsége teljesen felépül a betegségből, de vannak olyan kutyusok is, akik életük végéig sántítanak.
Lencse luxációról akkor beszélünk, amikor a szemlencse elmozdul, ahogy az azt tartó szalag meglazul. Néha gyógyszeres kezeléssel és/vagy műtéttel kezelhető, de legsúlyosabb esetben el kell távolítani a kutyus szemét.
Csípő diszplázia: Ez egy örökletes betegség, ilyenkor a combcsont nem illeszkedik szorosan a csípőízületek medenceüregébe. A csípő diszplázia klinikai tünetekkel vagy akár anélkül is fennállhat. Ilyen esetekben néhány kutya sántít vagy fájlalja az egyik vagy akár mindkét hátsó lábát. Ahogy a kutyák idősödnek ízületi gyulladások is kialakulhatnak.
Csípő diszpláziával élő kutyák nem szaporodhatnak, ezért mindig kérj a tenyésztőktől egy olyan papírt, ami igazolni tudja, hogy leendő kutyád szülei nem szenvednek a betegségben.
A Foxterrier Gondozása
Csak azért, mert kicsik, még nem jelenti azt, hogy alkalmasak a lakásban való életre. Igazából egy biztonságosan bekerített nagy udvaron érzik magukat a legjobban, ahol napközben kedvére futkározhatnak. Ezek a kutyák még az elektromos kerítéstől sem ijednek meg, mert akkora bennük a szabadságvágy és vadászösztön, hogy egy kis csípés a testükön meg sem kottyan nekik.
A foxterriereket mindig pórázon kell tartani, amint elhagyják az otthonukat. Erős bennük a vadászösztön, mindent üldöznének és kergetnének, ha hagynánk nekik. Más kutyákkal pedig kifejezetten harciasak, egyáltalán nincs bennük félelemérzet. Az agresszív viselkedésen azonban a korai szocializálás sokat segíthet.
Naponta legalább 30-45 perc intenzív mozgásra van szükségük. Engedni kell őket az udvaron fel-alá futkározni, hogy kellőképpen lefárasszák magukat. Ha biztosítva van számukra a megfelelő mozgás, akkor sokkal könnyebben tanítható, jólviselkedő kutyusokká válnak.
Bár rendkívül intelligensek, nagyon akaratosak is, így nevelésük hatalmas kihívást is jelenthet. Türelmesnek kell lenni, a humort pedig nem szabad kihagyni a tanítás során. Először meg kell fejteni, hogy melyik kutyust mi motiválja a tanuláshoz, és annak alapján felépíteni egy stratégiát.
A Foxterrier Etetése
Ajánlott napi mennyiség: 200-350 gramm jó minőségű táp, két adagra osztva.
Hogy felnőtt kutyádnak mi az ideális napi adagja az nagyban függ a kutya méretétől, testalkatától, metabolizmusától és aktivitás szintjétől. Éppannyira különbözőek a kutyák, mint mi emberek, ezért nem lehet pontos adatokat meghatározni. Teljesen egyértelmű, hogy egy izgő-mozgó kutyusnak sokkal több tápanyagra van szüksége, mint egy lusta kutyusnak. A megvásárolt táp minősége is rengeteget számít – minél jobb minőségű a táp, annál táplálóbb lesz az a kutyusod számára.
Sokkal jobb naponta kétszer adni nekik enni, hiszen így nem tudják rögtön felfalni az egész napi adagjukat. Ha nem vagy biztos az adagolásban és nem tudod eldönteni, hogy kutyusod már túlsúlyos-e vagy sem, íme egy gyors trükk, amivel ellenőrizheted. Először is, ha csupán csak ránézel a kutyádra látnod kell a derekát. Ezután helyezd a hátára a kezedet úgy, hogy a hüvelykujjaid a gerinc vonalában legyenek. Érezned kell a kutya bordáit anélkül, hogy nagyobb nyomást helyeznél rá. Ha ez nem sikerül, akkor kutyusodnak többet kell mozognia és kevesebbet kell ennie.
További etetési tanácsokért, tippekért fordulj hozzánk bizalommal elérhetőségeink valamelyikén!
A Foxterrier Színe és Ápolása
A simaszőrű foxterriereknek nagyon keveset vedlenek. A drótszőrűeké, ahogy a nevük is sugallja drótos állagú, vastag szőrrel rendelkeznek. Állkapcsukon, lábszáraikon a szőr valamivel hosszabb és enyhén hullámos.
A szőrüknek olyan sűrűnek kell lenni, hogy ne legyen látható a bőrük, ha ujjal szétválasztjuk a szálakat. A merev szőrszálak tövében az aljszőrzet található, ami rövid, finomtapintású és puha.
A fehér nagyon kedvelt szín volt mindkét fajta esetében, mert így könnyebben felismerék a kutyákat a vadászat során. A ma érvényben lévő fajtaszabványok szerint a fehér színnek kell dominálnia a foxterrierek szőrét illetően. A fehér alapszín mellett lehetnek fekete, sárgásbarna vagy barna jegyek a szőrben. A fejük általában egyszínű, bár a fajtaszabvány megengedi a színes foltokat, csíkokat az arcon.
A brindle, vörös, májbarna vagy palakék jegyek nem kívánatosak a kutyakiállítások színpadján. Bár ezek a színkombinációk nem befolyásolják a házi kutyusok jellemét, nem érdemes többet fizetni értük, csak azért, mert „ritkák”.
A simaszőrű foxterriereket elég alkalmanként átfésülni egy keményebb sörtéjű kefével. Rendszeres fürdetésre sincs szükségük – csak akkor, ha nagyon piszkosak lesznek. A drótszőrűek sem vedlenek túlságosan, de rendszeresen át kell fésülni a bundájukat, hogy tiszták és szagmentesek maradjanak.
Ahhoz, hogy a tipikus, mindenki által jól ismert textúrát elérjék, a drótszőrűeket kézzel kell „strippelni” – ami annyit jelent, hogy a szőrt kézzel kell kiszedegetni, nem pedig ollóval vagy nyírógéppel levágni. Ezt a munkát általában professzionális kutyakozmetikusok végzik, bár ez akár otthon is elsajátítható.
Természetesen a drótszőrűek bundáját is le lehet nyírni, ha az a külső jobban tetszik a gazdinak. Nyíráskor azonban megváltozik a drótszerű textúra megváltozik, szőrük sokkal puhább lesz, a színek pedig „kifakulhatnak”.
Havonta 1-2 alkalommal kell a körmüket levágni. Ha már hallani lehet, ahogy a padlón kopognak, akkor bizony eljött az ideje a körömvágásnak. Nagyon óvatosnak kell lenni, hiszen a kutyák körmei nagyon érzékenyek, ha nem vagy magabiztos, inkább keress fel egy kutya kozmetikust!
A Foxterrier más állatokkal és gyerekekkel
A foxterrierek lélekben maguk is gyerekek, ezért nagyon szeretnek a gyerekekkel játszani, de túl aktívak egy 6-7 évnél fiatalabb gyerek számára. Durván játszanak, a gyerekek magas hangja és futásra való hajlama prédává teheti őket a kutyák szemében, ami arra készteti a foxterriereket, hogy harapjanak. A foxterrierek védik az ételeiket és játékaikat is, ami problémát okozhat.
Mint minden kutyafajtánál, a foxiknál is elmondjuk, hogy rendkívül fontos a gyerekeknek is megtanítani, hogyan kell viselkedni a kutyákkal, hiszen mindig akadhatnak kivételek és lehet, hogy odakap egy ingerült kutyus és hamar bekövetkezik a baj. Hiába barátságosak a kutyusok a picikkel is, felügyelet nélkül soha nem lehet együtt kutya és kisgyerek. Természetesen, a kutyákat is nevelni kell a helyes viselkedésre, éppúgy, mint a gyerekeket.
A foxterrierek jól ki tudnak jönni más kutyákkal és/vagy macskákkal, ha már kölyökkoruk óta ismerik őket, de nem a legjobb választás mellettük nyuszikat, hörcsögöket, tengerimalacokat tartani. Ezek a kisállatok túlságosan hasonlítanak a foxterrierek fogára való ebédhez, mintsem egy jó cimborára.
A Foxik Etetésére Az Alábbi Tápokat, Jutalomfalatokat Javasoljuk
A Foxik magas energiaszintjének, és sok mozgásának köszönhetően olyan kutyatápra van szüksége, ami megfelelő utánpótlást jelent a nap során felemésztett vitamin, zsír, és fehérjeforrásaira. Ebben tudunk mi a CricksyDognál segíteni száraztápjainkkal és jutalomfalatainkkal nekik.
Több Mint 20,000 Pozitív Visszajelzés Örvendeztetett Már Meg Bennünket…
Itt most csak a 20 legfrissebbet listázzuk ki Neked.
A Twinky őszi-téli vitamint nagyon szívesen elrágják, és szerintem nagyon jót tesz nekik, mert télen is vidámak és energikusak, minden kutyusnak ajánlom. Ellenőrzött értékelés - eredeti megtekintése A bárányos kutyatápot mindig szívesen megeszik. Ellenőrzött értékelés - eredeti megtekintése A Twinky lazacolajról még nem nagyon tudok mit mondani, mert még most vásároltam először, legfeljebb annyit hogy a kutyusok szívesen lenyalogatják az ételről. Ellenőrzött értékelés - eredeti megtekintése A rendeléssel minden rendben volt ,Yoda második csomag tápot fogyasztja, látszólag nagyon meg van elégedve 🙂 egyenlőre úgy tűnik beválik a váltás nálunk:) Ellenőrzött értékelés - eredeti megtekintése Ével óta vásárolom, nagyon szeretik. Ellenőrzött értékelés - eredeti megtekintése Még rövid ideje használjuk,immunerősítésre,megelőzésre vásároltuk Ellenőrzött értékelés - eredeti megtekintése Nagyon szereti kutyusunk mind a száraz, és a nedves eledelt! Ellenőrzött értékelés - eredeti megtekintése jóminőségű, mindig ezt veszem! Ellenőrzött értékelés - eredeti megtekintése 1 hét alatt elmúlt a fű evés. Ellenőrzött értékelés - eredeti megtekintése Szuper jó az illata és az állaga Ellenőrzött értékelés - eredeti megtekintése Szuper jó az illata és az állaga Ellenőrzött értékelés - eredeti megtekintése
További Kutyafajtákra Is Kíváncsi Vagy?
Agár
kutya bemutatása
Amerikai staffordshire terrier
kutya bemutatása
Argentin dog
kutya bemutatása
Ausztrál Juhászkutya
kutya bemutatása
Basset Hound
kutya bemutatása
Belga juhászkutya
kutya bemutatása
Bernáthegyi
kutya bemutatása
Berni Pásztorkutya
kutya bemutatása
Bichon havanese
kutya bemutatása
Border Collie
kutya bemutatása
Boston Terrier
kutya bemutatása
Boxer
kutya bemutatása
Bulldog
kutya bemutatása
Bullterrier
kutya bemutatása
Cane Corso
kutya bemutatása
Cardigan Welsh Corgi
kutya bemutatása
Cavalier King Charles Spaniel
kutya bemutatása
Cavapoo
kutya bemutatása
Cocker Spániel
kutya bemutatása
Csivava
kutya bemutatása
Dalmata
kutya bemutatása
Dobermann
kutya bemutatása
Erdélyi kopó
kutya bemutatása
Foxterrier
kutya bemutatása
Francia bulldog
kutya bemutatása
Golden retriever
kutya bemutatása
Ír Szetter
kutya bemutatása
Jack Russell Terrier
kutya bemutatása
Kínai Kopasz Kutya
kutya bemutatása
Kínai Shar Pei
kutya bemutatása
Komondor
kutya bemutatása
Kuvasz
kutya bemutatása
Labradoodle
kutya bemutatása
Labrador
kutya bemutatása
Lagotto Romagnolo
kutya bemutatása
Lakeland Terrier
kutya bemutatása
Leonbergi
kutya bemutatása
Maltipoo
kutya bemutatása
Máltai Selyemkutya
kutya bemutatása
Mopsz
kutya bemutatása
Mudi
kutya bemutatása
Nagy Svájci Havasi Kutya
kutya bemutatása
Németjuhász
kutya bemutatása
Óriás Schnauzer
kutya bemutatása
Papillon
kutya bemutatása
Pekingi palotakutya
kutya bemutatása
Pomerániai törpespicc
kutya bemutatása
Puli
kutya bemutatása
Pumi
kutya bemutatása
Rottweiler
kutya bemutatása
Schnauzer
kutya bemutatása
Selyemszőrű terrier
kutya bemutatása
Shetlandi juhászkutya
kutya bemutatása
Shiba Inu
kutya bemutatása
Si-cu
kutya bemutatása
Skót terrier
kutya bemutatása
Szamojéd
kutya bemutatása
Szibériai husky
kutya bemutatása
Tacskó
kutya bemutatása
Tibeti Masztiff
kutya bemutatása
Tibeti Spániel
kutya bemutatása
Toy Uszkár
kutya bemutatása
Törpe Schnauzer
kutya bemutatása
Törpe Tacskó
kutya bemutatása
Törpe Uszkár
kutya bemutatása
Uszkár
kutya bemutatása
Újfundlandi
kutya bemutatása
Vizsla
kutya bemutatása
Weimari Vizsla
kutya bemutatása
West Highland White Terrier
kutya bemutatása
Whippet
kutya bemutatása
Yorkshire Terrier
kutya bemutatása