A Csivava Bemutatása
A csivavák bájukat kis testüknek és hatalmas személyiségüknek köszönhetik. Szőrük is rendkívül változatos színükben és típusukban egyaránt. Igazán belevaló kutyák. Kiválóak a kutyasportokban (pl.: agility és obedience) és a szakértők által összeállított legjobb 10 házőrzőkutyák listáján is szerepelnek.
Függetlenül attól, hogy fajtatiszta kutyákról van szó, sajnos velük is találkozhatsz menhelyeken, kisállatmentőknél. Fontold meg az örökbefogadás lehetőségét! Ha van rá mód ne vásárolj kutyát, inkább vigyél haza egyet a menhelyről!
A csivavák, ha tehetnék mindig emberek mellett lennének. Tökéletes kutyusok kezdő gazdiknak is, minimális ápolást és testmozgást igényelnek. Méretüknek köszönhetően kiváló lakáskutyák, és nincs olyan családtag, akikkel ne lennének jóban. Ettől függetlenül a gyerekeknél mindig jobban kell figyelni, hiszen még nem tudják, hogyan kell egy kiskutyával bánni.
A Csivava Részletes Bemutatása
A csivavák olyanok, mint egy tál csípős tamalé és nem csak egy bizonyos mexikói gyorsétteremmel való kapcsolata miatt. A világ legkisebb kutyái, de ebben a kis testben hatalmas egyéniségek lakoznak. Ez a kirobbanó személyiség teszi őket igazán vonzóvá mind férfiak, mind nők számára.
Szórakoztató, imádnivaló és mindig elfoglalt kutyák. Semmit sem szeretnek jobban, mint az emberek közelében lenni. Követik őket mindenhová a házban, sőt még az utazás sem akadály számukra, hiszen könnyen elférnek egy-egy táskában. A szoros kapcsolat kialakulása egyáltalán nem szokatlan, de nagyon oda kell figyelni, hogy ne essenek át a ló túloldalára a kötődésükkel, mert akkor túlságosan igényesek, elkényeztetettek lesznek.
Amellett, hogy igazi társai az embereknek, nagyon intelligensek és gyorsan tanulnak. Ugyanolyan lelkesedéssel csinálják végig az ügyességi és engedelmességi versenyszámokat, mint a nagyobb testű kutyák. Akkor lesznek igazán sikeresek, ha elérik, hogy szórakozásból versenyezzenek és ne csak azért, mert muszáj részt venni. Pozitív visszacsatolások és jutalomfalatok elengedhetetlenek a tanulás során. A kemény, szigorú bánásmód nem használ.
Ha csivavát szeretnél, a méretét mindenképp vedd figyelembe. Nagyon kíváncsi és merész felfedezők. Szinte észrevétlenül kiosonhatnak a kerítés alatt, vagy a kis réseken. Olyan helyekre is elbújhatnak, ami talán eszünkbe sem jutna olyan picike. Hiába olyan bátrak és uralják az udvart, ha egy nagyobb kutyába botlanak, könnyen megsérülhetnek.
Csivavák nem ajánlottak olyan háztartásokba, ahol nyolc éven aluli gyerek is lakik, pusztán azért, mert a kisgyerekek könnyen megsérthetik a kiskutyákat az óvatlan mozdulataikkal. Ettől függetlenül nagyon fontos a csivavákat hozzászoktatni az emberekhez, a gyerekekhez és a többi kisállathoz is. A csivavák bizalmatlanok az idegenekkel szemben, amitől rendkívül jó házőrzőkké váltak, de meg kell tanulniuk a barátságos közeledést is. A csivavák hajlamosak elfelejteni méreteiket és hajlamosak vitába szállni nagyobb, agresszívabb kutyákkal is. Utóbbi miatt nagyon fontos, hogy mindig legyen valaki a kutyával a parkban vagy séta közben, ha eldurvulna a helyzet közbe tudjon lépni.
A csivavák méretük és személyiségük miatt is olyan állatok, akiket gazdáig mindenhová visznek magukkal. Azt mondják, hogyha egyszer egy csivavával éled mindennapjaidat, akkor már más kutyát nem is szeretnél magadnak többé.
A Csivavák Etetésére Az Alábbi Tápokat Javasoljuk
-
Juliet marhás száraz kutyatáp
3.990 Ft – 19.490 Ft— vagy fizess elő és szerezz 10% kedvezményt -
Juliet Hipoallergén marhás száraz kutyatáp (búza-glutén és csirkehús mentes prémium formula) – „extra kisszemű”
4.990 Ft – 24.490 Ft— vagy fizess elő és szerezz 10% kedvezményt -
Juliet Hipoallergén lazacos száraz kutyatáp (búza-glutén és csirkehús mentes prémium formula)
4.990 Ft – 24.490 Ft— vagy fizess elő és szerezz 10% kedvezményt
A Csivavák Legfőbb Ismérvei
Fontos Tudnivalók a Csivavák Fajtaválasztáskor
-
Olyan tenyésztőt válassz, aki elvégeztette a szükséges egészségügyi vizsgálatokat a kutyusokon és papírja van a szűrések eredményeiről (szívbetegség, térdkalács problémák)
-
A csivavák sokáig élnek; akár 18 évig is!
-
A csivavák gyakran rázkódnak, ha fáznak, izgatottak vagy félnek. Mindenképp biztosítani kell számukra pulóvert és/vagy kabátot a hideg, nedves időben.
-
A csivavák kifejezetten barátságtalanok tudnak lenni más állatokkal, főleg akkor, ha a korai szocializálás elmaradt. A csivava egy kutyától sem retten meg, ami probléma lehet a méretbeli különbségek miatt.
-
Nem szabad őket felügyelet nélkül hagyni az udvaron. A ragadozó madarak is könnyen megtámadhatják őket.
-
A csivavák zárkózottak idegenekkel szemben. Olyan kiskutyát kell választani, aki már kölyökkorában is sok emberrel lépett kapcsolatba.
-
Kisgyerekes családba nem a legjobb választás egy csivava. A kutyusok törékenyek, a kisgyerekek pedig könnyen megsérthetik játék közben őket. A legtöbb tenyésztő nem is ad el kiskutyát olyan otthonokba, ahol nyolc évnél fiatalabb gyerekek is vannak.
-
A csivavák fülei hajlamosak fülzsír felhalmozódására és bőrkiszáradásra.
-
A csivavák igazi boldog társak, napi 20-30 percnyi testmozgásra szükségük van.
-
A csivavák erős személyiségéből kifolyólag, hamar átveszik az irányítást, ha hagyják nekik. Ha unatkoznak rombolnak. Ha változás van az étrendben, finnyásabbak lesznek és nem akarják már megenni azt sem, amit előtte olyan jóízűen fogyasztottak. Meg kell határozni az alapszabályokat, nehogy átvegyék a teljes irányítást a háztartás felett.
-
Soha ne vásárolj kiskutyát háztáji tenyésztőtől, megbízhatatlan tenyésztőktől, állatkereskedésekből, szaporítóktól. Olyan embereket kell keresni, akik igazolni tudják a szűrővizsgálatok eredményeit, a szülőkutyákat is ismeri, biztosítani tud a kiskutya genetikai egészségéről, jó természetéről.
Kutyatáp szakértőnk és alapítónk, Vargyas Imre szakvéleménye a Csivavákról:
✔️ kutya táplálkozási szakember, aki a kutyák étel-allergiás betegségeinek megelőzésére tette fel az életét
✔️ 5+ éves közvetett kutyatáp gyártói tapasztalat, éves szinten közel 20,000+ kutya kutyatápjáért felel
✔️ a nagynevű brit CPD által elismert Kutyatáplálkozási szakember
——————–
“2017 elején alapítottuk testvéreimmel a CricksyDog-ot, hogy közösen olyan kutyatápot alkossunk meg, aminek célja a kutyák egészséges táplálása. Ez a mi, Vargyas testvérek soha nem múló célkitűzése, immáron több mint 7 éve. Számunkra a házikedvenc biztonsága és a minőség az első.
A csivava a világ egyik legkisebb, de annál karakteresebb kutyafajtája, amelyet sokan imádnak bájos megjelenése és élénk személyisége miatt. A csivava eredete Mexikóba nyúlik vissza, és nevét is a mexikói Chihuahua államról kapta. A fajta őseit valószínűleg az ősi tolték és azték civilizációk idején is nagyra becsülték, ami hozzájárult a csivava történelmi és kulturális jelentőségéhez. Bár kis mérete miatt gyakran ölebként gondolnak rá, a csivava rendkívüli bátorsággal és hatalmas személyiséggel rendelkezik, ami messze túlmutat fizikai adottságain.
A csivava rendkívül kisméretű kutya, amely súlya általában 1,5-3 kilogramm között mozog, magassága pedig 15-23 centiméter. Két fő típusa létezik: a rövid szőrű és a hosszú szőrű csivava, mindkettő egyedi vonásokkal és ápolási igényekkel. A rövid szőrű változat szőrzete sima, selymes és testhez simuló, míg a hosszú szőrű csivava dúsabb, puha szőrzettel rendelkezik, amely gyakran hullámos vagy enyhén göndör. A csivava különféle színekben fordulhat elő, beleértve a fekete, fehér, barna, csokoládé, krémszínű, kék és ezek kombinációit. A fajta egyik legjellegzetesebb vonása a nagy, kerek szemek és a hegyes, felálló fülek, amelyek élénk és figyelmes arckifejezést kölcsönöznek neki.
A csivava temperamentuma különösen érdekes és sokoldalú. Annak ellenére, hogy rendkívül kisméretű, a csivava hatalmas bátorsággal és önbizalommal rendelkezik, gyakran úgy viselkedik, mintha sokkal nagyobb kutya lenne. Ez a fajta rendkívül éber és lojális, erősen kötődik gazdájához, és hajlamos nagyon védelmező lenni vele szemben. A csivava híres arról, hogy kifejezetten ragaszkodó, szeret a gazdája közelében lenni, és hajlamos követni őt mindenhová. Szociális természetének köszönhetően jól kijön más kutyákkal és háziállatokkal, bár gyakran kiválaszt egy kedvenc családtagot, akit különösen közel érez magához.
A csivava rendkívül intelligens és tanulékony, ami megkönnyíti a nevelést és a kiképzést. Azonban fontos, hogy a gazda következetes legyen, mivel a csivava hajlamos lehet a makacsságra, ha nem kap megfelelő iránymutatást. A pozitív megerősítés és a jutalmazás különösen hatékony módszerek ennek a fajtának a képzésében. Annak ellenére, hogy kis méretű, a csivava energikus és élvezi a napi sétákat és a játékot, bár mozgásigénye könnyen kielégíthető beltéri tevékenységekkel is.
Egészségügyi szempontból a csivava általában hosszú életű és ellenálló fajta, de hajlamos lehet néhány genetikai és fizikai problémára. Ezek közé tartozik a patellaficam, a légcső összeomlása, valamint a szív- és szemproblémák. A fajta érzékeny a hideg időjárásra, ezért fontos, hogy a csivava megfelelően védett legyen hideg időben, például meleg ruházat viselésével. A csivava fogainak ápolása is kiemelten fontos, mivel hajlamos lehet fogászati problémákra, ezért rendszeres fogtisztítás ajánlott.
A csivava rendkívüli szociális képességei és hűsége miatt gyakran alkalmazzák terápiás kutyaként is. Kis méretének és könnyű kezelhetőségének köszönhetően ideális társ lehet idősek, egyedülállók vagy akár olyan emberek számára is, akik korlátozott mozgásképességgel rendelkeznek. A csivava rendkívül alkalmazkodó, és jól érzi magát kis lakásokban is, amennyiben elegendő figyelmet és szeretetet kap.
Összességében a csivava egy rendkívül szeretetteljes, bátor és intelligens kutyafajta, amely kiváló társ lehet különböző életstílusú gazdák számára. A csivava nemcsak a családok, hanem egyedülállók és idősek számára is tökéletes választás, hiszen rendkívül alkalmazkodó, hűséges és szeretetteljes. Bár gondozása némi odafigyelést igényel, különösen az egészségügyi szempontok tekintetében, a csivava cserébe hatalmas szeretetet és hűséget ad vissza gazdájának. Ha valaki egy kicsi, de annál nagyobb személyiséggel rendelkező kutyát keres, aki minden nap örömöt hoz az életébe, a csivava tökéletes választás lehet. A csivava minden szempontból egy különleges és szerethető fajta, amely bármilyen otthonba képes boldogságot és szeretetet hozni.
A csivaváknak a fent is szereplő Juliet tápokat javaslom.”
A Csivavák Történelme
Mint sok más fajta esetében, a csivavák eredete is tisztázatlan, de két külön elmélet is létezik származásukat illetően. Az első szerint egy Techichi nevű közép- vagy dél-amerikai kutyától származnak.
Ha ezt vesszük alapul, akkor egészen a tolték civilizációig vezethetjük vissza a bizonyítékokat. A 9. századi tolték faragványok egy csivavára emlékeztető kutyát ábrázolnak, ugyanolyan nagy fülekkel és kerek fejjel. Ezeket a kutyákat Techichinek hívták. Azt viszont homály fedi, hogy a tolték civilizációban milyen szerepet töltöttek be.
Amikor az aztékok meghódították a toltékeket, a techichit is beszippantották a társadalmukba. Sok kutya templomokban élt és azték rituálékban használták őket. Az aztékok úgy vélték, hogy a techichiknek misztikus ereje van, beleértve a jövőlátás, a gyógyítás képességeit, valamint hittek abban is, hogy ezek az állatok biztonságosan elvezetik a halottak lelkét az alvilágba. Szokás szerint egy-egy vörös techichit megöltek és elhamvasztották az elhunytak földi maradványai mellé. Az aztékok élelem- és szőrmeforrásként tekintettek a techichikre. A spanyolok 1500-as évek végi hódításai során a techichik homályba merültek.
A második elmélet szerint a Kínából származó szőrtelen kutyákat hozták Mexikóba spanyol kereskedők és a helyi tenyésztésnek köszönhetően lettek belőlük csivavák.
Függetlenül attól, hogy melyik elmélet a valódi, a ma ismert rövidszőrű csivavát az 1850-es években fedezték fel a mexikói Chihuahua államban, ahonnan a nevét is kapta. A Mexikóba látogató amerikaiak hazavitték magukkal ezeket a csöppségeket. 1890-ben kezdték megmutatni magukat nagyközönség előtt is. 1904-ben az első Amerikai Kennel Klub által regisztrált csivava a Midget névre hallgatott. A hosszúszőrű fajtát valószínűleg papillonokkal vagy pomerániaiakkal való keresztezéssel hozták létre. A fajta népszerűsége az 1930-as és 40-es években robbant ki, Xavier Cugat tánckirály és latin zenei zenekarvezető miatt.
Az 1960-as évek óta a csivava az egyik legnépszerűbb kutyafajta, amelyet az AKC regisztrált. Ma a 11. helyen állnak az AKC által elismert 155 kutyafajta között.
A Csivavák Mérete
Az átlagos testsúlyuk 1,5-3 kg között mozog. Vannak ennél kisebb csivavák is, bár azok sokkal több egészségügyi problémával küzdenek, mint a társaik. Nemcsak kisebbek, de az átlagnál nagyobb csivavák is léteznek, testsúlyuk akár a 6 kg-t is elérheti vagy még annál is többet. A nagyobb csivavák már egy kisgyerekes család számára is megfelelő lehet!
A Csivavák Személyisége
A merész és magabiztos csivavákat gyakran a terrierekhez hasonlítják. Éber természetük és gyanakvásuk idegenekkel szemben kiváló házőrző kutyává teszi őket. Mindemellett érzékenyek, szeretik a simogatásokat, összebújásokat és a társaságot.
A csivavák gyakran csak egy ember alakítanak ki szoros kötődést, bár általában mutatnak hajlandóságot új emberek megismerésére, ha ez a bemutatás megfelelően történik. Arra viszont számítani kell, hogy eleinte kissé tartózkodóak lesznek. A csivavák félénkek is tudnak lenni, ha nincsenek megfelelően szocializálva kölyökként.
Mint minden kutyának, nekik is szükségük van a korai szocializációra – sokféle emberrel, látnivalóval, hanggal, élményekkel kell találkozniuk még kölyökkorukban. A szocializáció segít abban, hogy felnőtt korukban határozottabb kutyusok legyenek.
A Csivavák Egészsége
A csivaváknak általában nincsenek komoly egészségügyi problémáik, de mint minden fajtánál, náluk is előfordulnak különböző betegségek. Ezek a betegségek lehetnek örökletesek is, de nem minden esetben beszélhetünk erről. Nem minden csivava tapasztalja az alábbi problémákat, ezek csupán rövid ismeretterjesztők, hogy gazdiként minél előbb felismerd a betegségek jeleit, tüneteit, hogy minél előbb orvosi segítséget kapjon kutyusod, amennyiben erre szükség van.
Vásárolj megbízható tenyésztőktől, akik mindent tudnak az adott kutyus egészségügyi állapotáról és ezt orvosi papírokkal is igazolni tudják. Egy megbízható tenyésztő eladás előtt beadatja a szükséges oltásokat, elintézi a féregtelenítést. A jó tenyésztők ügyelnek arra, hogy a szülő-kutyák két évnél idősebbek, jólneveltek legyenek, illetve folyamatosan ellenőrzik az állomány egészségügyi állapotát!
Vásárlás előtt nyugodtan érdeklődj a kölyökkutya szüleiről, kérd el az orvosi igazolásokat, oltási papírokat.
Egészségügyi igazolásokat 2 éves kor alatt nem állítanak ki kutyáknál. Ez azért lehet, mert egyes betegségek nem alakulhatnak ki teljes felnőtté válás előtt. Ezért nem ajánlott 2-3 évnél fiatalabb kutyákat szülőként használni tenyésztőknél.
A következő egészségügyi problémák jelentkezhetnek csivaváknál:
Patellar Luxation (térdkalácsficam): gyakori probléma kistestű kutyáknál. Ez akkor fordul elő amikor a lábukban található 3 csont – femur (combcsont), patella (térdkalács), tibia (sípcsont) – nem illeszkedik helyesen, tehát könnyedén elmozdulnak. Ez sántasághoz és egyéb rendellenes járási formákhoz vezethet. Ez egy olyan állapot, amely már születéskor is jelen van, bár a tényleges eltolódás vagy luxáció csak sokkal később következik be. A luxáció okozta „dörzsölés” ízületi gyulladáshoz, degeneratív ízületi betegséghez vezethet. A térdkalácsficamnak négy fokozata van. Az I. fokozatnál időnkénti sántaság jelentkezhet. A IV. fokozatnál már a sípcsont olyan súlyosan ki van fordulva, hogy manuálisan nem is lehet helyreigazítani azt. Ettől karika-, görbelábai lesznek a kutyáknak. A súlyos térdkalácsficamokat műtéttel helyre lehet hozni.
Hipoglikémia: a hipoglikémia vagy másnéven alacsony vércukorszint minden törpe- és kistestű kutyánál lehetséges probléma. A hipoglikémia könnyen kezelhető a korai szakaszban, de megfelelő kezelés nélkül halálos is lehet. Fontos, hogy a tenyésztők és a gazdák felismerjék a jeleket és tüneteket, mert ezt az állapotot az állatorvosok néha vírusos hepatitisként vagy agyvelőgyulladásként diagnosztizálják. A hipoglikémiás kölyökkutyák lelassulnak és kedvetlenné válnak, amit aztán remegés és hidegrázás is követ. Ilyenkor azonnal mézet kell tenni a nyelvük alá és egyből állatorvoshoz kell menni. Ha kezelés nélkül hagyják a problémát, a kutya összeeshet, görcsölhet, kómába eshet és legrosszabb esetben meg is halhat. Ha a csivava sántikál, biceg és szürkéskék a nyelve és az ínye, akkor vészhelyzet van! Hipoglikémia akkor fordul elő az apró kutyáknál, ha nincs megfelelő mennyiségű zsírtartalékuk a glükóz ellátásához, főleg amikor stresszelnek vagy nem esznek rendesen.
Szívzörej: a szívzörejt a szívkamrákon keresztüli véráramlás zavara okozza. Ez egy olyan állapot, amely komolyabb szívbetegségek előjele is lehet. A szívzörejt hangerő szerint osztályozzák. Az egyes a nagyon halk szívzörej, az ötös pedig a nagyon hangos. Ha röntgennel és echokardiogrammal is diagnosztizálták a probléma jelenlétét, a kutyának gyógyszeres kezelésre és speciális diétára van szüksége, valamint a kevesebb testmozgást is javasolhatják az orvosok.
Tüdőbillentyű-szűkület: ez egy örökletes betegség. Akkor beszélhetünk erről, ha a vég nem áramlik megfelelően a szívben, mert a tüdőbillentyű hibás, ami elzáródást okoz. Ez annyit jelent, hogy a szívnek sokkal többet kell dolgoznia, amitől aztán megnagyobbodhat, ami pedig szívelégtelenséghez is vezethet. A kezelés a betegség súlyosságától függ. Enyhébb esetekben elég a gyógyszeres kezelés, de a súlyosabbakhoz már műtét szükséges, de a beavatkozás az elzáródás helyétől függően eltérő lehet.
Légcsőösszeesés: a probléma még nem teljesen érthető, de a levegő gyors belégzése miatt a légcső ellaposodhat, ami megnehezíti a levegő bejutását a tüdőbe. Egy kicsit hasonlít arra, amikor túl erősen szívjuk a szívószálat és már csak a doboz roppan össze a kezünkben. Ez örökletes, főleg a légcső szerkezeti felépítése idézi elő a problémát. Nem elég merev a légcső ahhoz, hogy megőrizze formáját be- és kilégzés során.
Hydrocephalus: A cerebrospinális folyadék (CSF) felhalmozódhat az agyban. Veleszületett betegség, elzáródás miatt vagy születés közbeni trauma következtében alakulhat ki. A fej duzzadtnak vagy nagyobbnak tűnik, de szükség esetén ultrahanggal megerősíthető a diagnózis. A hydrocephalusra nincs gyógymód, bár enyhébb esetekben a szteroidok segíthetnek csökkenteni a folyadéknyomást. Sönt is alkalmazható a betegség kezelésére, ilyenkor a folyadékot az agyból a hasba irányítják. A súlyos betegségben szenvedő kölykök általában már négy hónapos koruk előtt elpusztulnak.
Nyitott kutacs: A csivavák puha kutaccsal születnek a fejük tetején. Általában ez a lágy folt bezárul, hasonlóan a kisbabákéhoz, de néha nem nő be teljesen. Az ilyen kutyusokkal nagyon óvatosan kell bánni. Egy véletlen fejre csapás is megölheti őket.
Rázkódás: Nagyon gyakori a csivaváknál. Nem teljesen világos, hogy miért reszketnek és remegnek ennyit, de általában akkor csinálják, amikor izgatottak, stresszesek vagy fáznak.
A Csivavák Gondozása
A csivavák kis mérete ellenére is szüksége van napi testmozgásra és tanulásra is. Meglepő, mennyi energia lakozik egy ilyen csöppségben. Vég nélkül üldözi a kis mókusokat a hátsó udvarban, mindig és mindenhol játszani akar, feltéve, ha van hozzá társa is. A csivavák szeretik a sétákat, az udvari játékokat. Addig mennek, amíg teljesen ki nem fáradnak, ezért nagyon fontos rájuk figyelni a nyári napokon, hiszen ők nem tudják mikor kell megállni még a túlhevülés előtt.
Függetlenül attól, hogy imádnak a szabadban lenni, nem kinti kutyák! Nincsenek biztonságban a ragadozóktól az udvaron. Ők igazi bent élő kutyusok, nem szabad őket kizárni.
Igazán jó móka a csivavákat tanítani. Számos kutyasportban megállják a helyüket, kifejezetten sikeresek az agility és obedience számokban. A neveléshez elengedhetetlen az alapszabályok megtanítása már kölyökkorban. Nekik talán még több fegyelmet is kell tanítani, mint a többi kutyának, természetükből adódóan könnyen „elvesztik a fejüket”. Ha már kölyökkorban megismer egy csomó helyzetet, embert, állatot, szagot stb., akkor sokkal könnyebb lesz felnőttkorban a tanulás számukra.
A csivavákat sokkal egyszerűbb szobatisztaságra nevelni, mint bármely más kutyafajtát, feltéve, ha gyakran és következetes ütemterv szerint viszik ki őket. A kölyköket azonnal ki kell vinni ébredés után, minden étkezés után, alvás után, játékidő után és közvetlenül lefekvés előtt is. A ketrecben tartás is jó ötlet, ha még a kutyus nem szobatiszta, de nem tudod felügyelni. Így a ház körül nem találkozol kellemetlen meglepetésekkel. Ha nincsenek ketrecben egy-két óránként ki kell vinni őket. A ketrecbe nem szabad őket 4 óránál hosszabb ideig tartani, kivéve az éjszakákat.
A szobatisztaság mellett fontos a ketrechez szoktatás is, főleg a csivavák esetében. Ezek a kutyák mindent szétpakolnak, széttörnek, ha egyedül hagyják őket. Lehet, hogy annyi kárt közel sem okoznak, mint egy kölyök labrador, de a kis fogak is nyomot hagynak a bútoron. A kölyökkori ketrechez szoktatás segít nekik megszokni a bezártságot, ha esetleg kórházba vagy kutyapanzióba kerülnének akkor nem lesz vele annyi probléma. Ettől függetlenül soha nem szabad őket hosszú időre bezárni egy ketrecbe. Ez nem egy börtön! Nem szabad egyszerre 3-4 óránál többet bezárva tartani őket, kivéve éjszaka, amikor alszanak. A csivavák igazi társasági kutyák, szükségük van az emberek közelségére, érintésére. Nem élhetik le egy ládába zárva az életüket.
Minden tanulásnál fontos, hogy pozitív visszacsatolást adjunk a kutyáknak. Pl.: dicséretet, jutalomfalatot, játékot. Ha számukra is jó móka az egész, sokkal könnyebben fogják elsajátítani az új trükköket.
A Csivavák Etetése
Ajánlott napi mennyiség: 60-120 gramm jó minőségű táp, két adagra osztva.
Hogy felnőtt kutyádnak mi az ideális napi adagja az nagyban függ a kutya méretétől, testalkatától, metabolizmusától és aktivitás szintjétől. Éppannyira különbözőek a kutyák, mint mi emberek, ezért nem lehet pontos adatokat meghatározni. Teljesen egyértelmű, hogy egy izgő-mozgó kutyusnak sokkal több tápanyagra van szüksége, mint egy lusta kutyusnak. A megvásárolt táp minősége is rengeteget számít – minél jobb minőségű a táp, annál táplálóbb lesz az a kutyusod számára.
Sokkal jobb naponta kétszer adni nekik enni, hiszen így nem tudják rögtön felfalni az egész napi adagjukat. Ha nem vagy biztos az adagolásban és nem tudod eldönteni, hogy kutyusod már túlsúlyos-e vagy sem, fordulj hozzánk segítségért!
A Csivavák Színe és Ápolása
Két különböző típus van: a rövid és a hosszúszőrű. A rövidszőrű csivavák bundája sima, fényes, testhez simuló. A vastagabb, picivel hosszabb szőrszálak a nyak körül vannak. A fej és fül szőrzete vékonyabb.
A hosszúszőrű csivavák szőrzete puha, egyenes vagy enyhén hullámos. A testén majdnem olyan sima a szőr, mint a rövidszőrű társaikén, de a fülön és a farkon sokkal több szőr található. Nyakán egyfajta gallérként terül el a hosszú szőr. A lábakat is hosszú szőrszálak borítják, már-már hasonlít egy nadrágra is. A hason lévő szőrszálakat pedig fodroknak neveznek.
Nemcsak ebben különböznek a csivavák egymástól, hiszen rengeteg színben és mintában is pompázhat a szőrük. Lehetnek egyszínűek (pl.: fekete, fehér, barna, csoki, szürke, ezüst) vagy trikolór, csíkos, foltos, merle és számos más minta előfordulhat. Az árnyalatok az egészen halványtól a nagyon sötétig terjedhetnek bármelyik szín esetében.
A csivavákat nagyon egyszerű tisztán tartani. Ápolása hetente mindössze néhány percet vesz igénybe. Gumis kesztyűvel kell átfésülni őket vagy egy rövid, természetes sörtéjű kefével a hosszúszőrű csivavák esetében. A finom fogazatú bolhafésű segít eltávolítani a laza vagy elhalt szőrszálakat.
A csivavák kis mennyiségű szőrt hullatnak egész évben, de tavasszal és ősszel valamivel erősebb ez a vedlés – bár egy ilyen apró kutyánál relatív fogalom a „sok” szőrhullás. A hosszúszőrű csivava aljszőrzete könnyen becsomósodik. A rendszeres fésülés azonban ezt is könnyen kordában tudja tartani.
A rendszeres fésülés mellett nincs szükség sűrű fürdetésre. A csivavákat elég havonta-kéthavonta megfürdetni. Kifejezetten nekik készült sampont kell használni ilyenkor, nehogy kiszáradjon a szőrzetük és a bőrük a kemikáliáktól.
A fülek ellenőrzése nagyon fontos, ha ápolásról van szó. Ha fura szagot érzel vagy fülzsírt látsz, vattakoronggal tisztítsd meg a belső fület az állatorvos által javasolt tisztítószerrel. Nem szabad túl mélyen benyúlni a fülbe, a hallójárathoz. Ha a fülek kiszáradtak, be kell kenni a széleit baba- vagy kókuszolajjal.
Egyes csivaváknál jellemző a csipásodás. Óvatosan le kell törölni a szemek sarkából a felhalmozódott váladékot. Egy világosabb színű csivavánál akár foltokat is hagyhat, de szerencsére vannak kifejezetten erre készült szerek, amelyek eltávolítják azokat.
A csivavák körmei nagyon gyorsan nőnek. Mindig rövidre kell vágni azokat. Ha már hallani lehet a padlón lépteiket, akkor már túl hosszúak azok a körmök. Minél korábban hozzá vannak szoktatva a körömvágáshoz, annál könnyebb és kevésbé stresszes lesz számukra a folyamat. A körömvágással egyidőben pedig ellenőrizni kell a mancsokat, esetleges sérülések után kutatva.
Mint sok más kutyafajta, a csivava is hajlamos fogproblémákra. A fogmosás segít a legtöbbet az egészségük megőrzésében. Hetente legalább kétszer-háromszor fogat kell mosniuk – de az a legjobb, ha naponta – a fogkő és a baktérium eltávolítása miatt. Érdemes már kölyökkorban elkezdeni ezt is.
Az ápolás egy tökéletes lehetőség arra, hogy az esetleges sebeket, hegeket, bolhákat, bőrpírt, gyulladásokat leellenőrizd a bőrükön, orrukon, szemük környékén, szájukon stb. A heti ellenőrzéssel észreveheted a betegségek kezdetleges tüneteit is.
A Csivavák más állatokkal és gyerekekkel
Sok csivava szereti a gyerekeket, de egy kiskutya és egy kisgyerek kombinációja a katasztrófa tökéletes receptje is lehet. A csivava gyorsan kiugrik a gyerek kezéből, és megsérülhet, ha nem fogják megfelelően. Ha rosszul nyúlnak hozzájuk, egyből harapnak. Sok tenyésztő pontosan ezért nem ad el kisgyermekes családoknak csivavákat, mert tartanak attól, hogy a kutya megsérül. A csivavák olyan családokban járnak a legjobban, ahol csendes, idősebb gyerekek vannak, akik már tudják, hogyan kell egy kutyával bánni.
Ha mégis kisgyerekkel együtt él egy csivava akkor nagyon fontos a szabályokat felállítani és betartatni, mind a kisgyerekkel, mind a kutyával. A kisgyereknek csak akkor szabad megsimogatni a kutyát, ha a földön ülnek. A gyerekeket meg kell tanítani arra, hogyan kell közelíteni a kutyákhoz, hogyan szabad őket megfogni és hogyan kell velük bánni. Ez egy hosszú folyamat, ezért mindig felügyelni kell őket, hogy ne legyen baj. A kisgyereknek soha nem szabad még megközelíteni sem az éppen evő, ivó, alvó kutyát.
Ettől függetlenül fontos a csivavák számára, hogy már kölyökkorban megismerjék a gyerekeket, hogy felnőtt korukra ne féljenek tőlük, ha találkoznak velük. A felügyelet nagyon fontos!
A csivavák nagyon jól kijönnek a család többi házikedvencével, beleértve a macskákat is, főleg, ha már kölyökkoruk óta ismerik őket. A rettenthetetlen csivavák gyakran uralni akarják a náluk sokkal nagyobb kutyákat is, ami vezethet problémákhoz. Nem feltétlenül kell a nagyobb kutyát hibáztatni, gyakran a kistestű kutyák a keményebbek.
A Csivavák Etetésére Az Alábbi Tápokat, Jutalomfalatokat Javasoljuk
A csivavák magas energiaszintjének, és sok mozgásának köszönhetően olyan kutyatápra van szüksége, ami megfelelő utánpótlást jelent a nap során felemésztett vitamin, zsír, és fehérjeforrásaira. Ebben tudunk mi a CricksyDognál segíteni száraztápjainkkal és jutalomfalatainkkal nekik.
Több Mint 20,000 Pozitív Visszajelzés Örvendeztetett Már Meg Bennünket…
Itt most csak a 20 legfrissebbet listázzuk ki Neked.
A Twinky őszi-téli vitamint nagyon szívesen elrágják, és szerintem nagyon jót tesz nekik, mert télen is vidámak és energikusak, minden kutyusnak ajánlom. Ellenőrzött értékelés - eredeti megtekintése A bárányos kutyatápot mindig szívesen megeszik. Ellenőrzött értékelés - eredeti megtekintése A Twinky lazacolajról még nem nagyon tudok mit mondani, mert még most vásároltam először, legfeljebb annyit hogy a kutyusok szívesen lenyalogatják az ételről. Ellenőrzött értékelés - eredeti megtekintése A rendeléssel minden rendben volt ,Yoda második csomag tápot fogyasztja, látszólag nagyon meg van elégedve 🙂 egyenlőre úgy tűnik beválik a váltás nálunk:) Ellenőrzött értékelés - eredeti megtekintése Ével óta vásárolom, nagyon szeretik. Ellenőrzött értékelés - eredeti megtekintése Még rövid ideje használjuk,immunerősítésre,megelőzésre vásároltuk Ellenőrzött értékelés - eredeti megtekintése Nagyon szereti kutyusunk mind a száraz, és a nedves eledelt! Ellenőrzött értékelés - eredeti megtekintése jóminőségű, mindig ezt veszem! Ellenőrzött értékelés - eredeti megtekintése 1 hét alatt elmúlt a fű evés. Ellenőrzött értékelés - eredeti megtekintése Szuper jó az illata és az állaga Ellenőrzött értékelés - eredeti megtekintése Szuper jó az illata és az állaga Ellenőrzött értékelés - eredeti megtekintése
További Kutyafajtákra Is Kíváncsi Vagy?
Agár
kutya bemutatása
Amerikai staffordshire terrier
kutya bemutatása
Argentin dog
kutya bemutatása
Ausztrál Juhászkutya
kutya bemutatása
Basset Hound
kutya bemutatása
Belga juhászkutya
kutya bemutatása
Bernáthegyi
kutya bemutatása
Berni Pásztorkutya
kutya bemutatása
Bichon havanese
kutya bemutatása
Border Collie
kutya bemutatása
Boston Terrier
kutya bemutatása
Boxer
kutya bemutatása
Bulldog
kutya bemutatása
Bullterrier
kutya bemutatása
Cane Corso
kutya bemutatása
Cardigan Welsh Corgi
kutya bemutatása
Cavalier King Charles Spaniel
kutya bemutatása
Cavapoo
kutya bemutatása
Cocker Spániel
kutya bemutatása
Csivava
kutya bemutatása
Dalmata
kutya bemutatása
Dobermann
kutya bemutatása
Erdélyi kopó
kutya bemutatása
Foxterrier
kutya bemutatása
Francia bulldog
kutya bemutatása
Golden retriever
kutya bemutatása
Ír Szetter
kutya bemutatása
Jack Russell Terrier
kutya bemutatása
Kínai Kopasz Kutya
kutya bemutatása
Kínai Shar Pei
kutya bemutatása
Komondor
kutya bemutatása
Kuvasz
kutya bemutatása
Labradoodle
kutya bemutatása
Labrador
kutya bemutatása
Lagotto Romagnolo
kutya bemutatása
Lakeland Terrier
kutya bemutatása
Leonbergi
kutya bemutatása
Maltipoo
kutya bemutatása
Máltai Selyemkutya
kutya bemutatása
Mopsz
kutya bemutatása
Mudi
kutya bemutatása
Nagy Svájci Havasi Kutya
kutya bemutatása
Németjuhász
kutya bemutatása
Óriás Schnauzer
kutya bemutatása
Papillon
kutya bemutatása
Pekingi palotakutya
kutya bemutatása
Pomerániai törpespicc
kutya bemutatása
Puli
kutya bemutatása
Pumi
kutya bemutatása
Rottweiler
kutya bemutatása
Schnauzer
kutya bemutatása
Selyemszőrű terrier
kutya bemutatása
Shetlandi juhászkutya
kutya bemutatása
Shiba Inu
kutya bemutatása
Si-cu
kutya bemutatása
Skót terrier
kutya bemutatása
Szamojéd
kutya bemutatása
Szibériai husky
kutya bemutatása
Tacskó
kutya bemutatása
Tibeti Masztiff
kutya bemutatása
Tibeti Spániel
kutya bemutatása
Toy Uszkár
kutya bemutatása
Törpe Schnauzer
kutya bemutatása
Törpe Tacskó
kutya bemutatása
Törpe Uszkár
kutya bemutatása
Uszkár
kutya bemutatása
Újfundlandi
kutya bemutatása
Vizsla
kutya bemutatása
Weimari Vizsla
kutya bemutatása
West Highland White Terrier
kutya bemutatása
Whippet
kutya bemutatása
Yorkshire Terrier
kutya bemutatása