A Bernáthegyi Bemutatása
Eredetileg a bernáthegyi kutyafajta a svájci Szent Bernát-hágó területét őrizte, valamint segített megtalálni és megmenteni az elveszett és sérült utazókat.
Ma a bernáthegyiek a világ számos otthonában élvezik a családi élet kényelmét. Szinte mindenkivel barátságosak, akivel találkoznak. Eléggé sokat nyáladzanak, de akit ez nem zavar, annak tökéletes társává válhat ez a kutyafajta. Mindemellett elég sokoldalúak, jól szerepelnek a kiállítási ringben, valamint az engedelmességi és húzóversenyeken.
A Bernáthegyi Részletes Bemutatása
A bernáthegyi kutyák lenyűgöző történetét számos ember életének megmentésével írták az Alpok zord, hideg szeleivel és hófúvásaival szemben. Nem véletlen, hogy a bernáthegyi kutya rendkívül kedves, szelíd, intelligens és jó természetű, emellett pedig hatalmas méretekkel rendelkezik. A bernáthegyi egy nagy, izmos kutyafajta, amely akár a 75 centiméteres marmagasságot és a 80 kilogrammos testsúlyt is elérheti. Ez a fajta létezik rövid- és hosszúszőrű változatban is, így a bernáthegyi kutya különféle megjelenési formákban létezik.
Bár méretük impozáns, a bernáthegyi kutyák csendes, szobakutya szerepben is megállják a helyüket, és csodálatos családi kutyák lehetnek. A bernáthegyi kutya otthon, a lakásban is nyugodt, de mégis érdemes számára egy udvart biztosítani, ahol kedvére játszhat és futkározhat. Ha a gazdi naponta egy kiadós sétát biztosít a bernáthegyi kutyának, akkor akár még egy kisebb lakásban is jól elélhet ez a nagytestű fajta. Az otthon méreténél azonban sokkal fontosabb, hogy mennyire tolerálja a gazdi a rendetlenséget maga körül. Egy igényes, rendmániás ember számára a bernáthegyi kutya nem feltétlenül a legjobb választás, mivel nyáladzik, vedlik, és könnyen összeszedi a sarat, amit aztán a lakásba is bevisz.
A bernáthegyi kutya számára nem megfelelő az olyan életmód, amely során kevés emberrel érintkezik, és a szabad ég alatt kénytelen élni. A bernáthegyi kutyák számára az az ideális, ha a teljes családdal együtt otthon lehetnek. Bár alapvetően nem agresszívak, a bernáthegyi kutyák ugatnak, ha erre okot látnak, és az embereiket fenyegető bármiféle veszély esetén előtör belőlük a védőösztön. A bernáthegyi kutya nagy mérete gyakran elriasztja a támadókat, illetéktelen személyeket és betörőket.
Nyugodt természete miatt a bernáthegyi kutya szelíd és türelmes a gyerekekkel, bár nem feltétlenül játékos, de tolerálja őket. A bernáthegyi kutya remek bújótárs lehet olvasáshoz vagy tévénézéshez, bár egy óvatlan farokcsapással könnyen megütheti a kisebb gyerekeket.
A bernáthegyi kutyának nincs szüksége túl sok testmozgásra, és nem igazán jó futótárs, különösen a meleg időjárásban, amikor nem szívesen mozognak. A forró nyári napokon a bernáthegyi kutyák számára biztosítani kell egy hűvös, árnyékos helyet, ahol sok friss víz áll rendelkezésükre. Ezzel ellentétben a bernáthegyi kutya imádja a szélsőséges hideget, különösen a hóban való hempergést.
Sajnos egy szomorú tény, hogy a bernáthegyi kutyák hatalmas méretük miatt általában rövidebb ideig élnek, mint más kutyafajták. Emellett a bernáthegyi kutyák számos genetikai betegség és rendellenesség által is érintettek lehetnek, ami megnehezítheti mindennapjaikat.
A bernáthegyi kutya ma már egy rendkívül kedvelt fajta, amely sokoldalú és jó természetű. A bernáthegyi kutya kiváló választás lehet azoknak a személyeknek vagy családoknak, akik egy nagytestű, de szelíd kutyát keresnek, és amelynek mozgásigénye mérsékelt. A bernáthegyi kutya igazi társ lehet minden környezetben, ahol szeretettel és gondoskodással veszik körül.
A Bernáthegyi kutyáknak az alábbi tápokat javasoljuk
-
Ted marhás száraz kutyatáp
5.990 Ft - 3 kg | 22.490 Ft - 14 kg | 42.990 Ft - 28 kg— vagy fizess elő és szerezz 10% kedvezményt -
Ted Hipoallergén lazacos száraz kutyatáp (búza-glutén és csirkehús mentes prémium formula)
8.490 Ft - 3 kg | 23.490 Ft - 10 kg | 43.990 Ft - 20 kg— vagy fizess elő és szerezz 10% kedvezményt
A Bernáthegyi Legfőbb Ismérvei
Fontos Tudnivalók a Bernáthegyi Fajtaválasztáskor
-
A bernáthegyi egy óriás méretű kutyafajta. Bár viszonylag csendesek, nem való nekik a benti élet. Szükségük van térre, ahol mozoghatnak, ejtőzhetnek.
-
Ha rendmániásnak tartja magát valaki, annak a bernáthegyi fajta egyáltalán nem ajánlott. Nyáladzanak, imádnak a sárban dagonyázni, és nagyon erősen vedlenek.
-
A bernáthegyi kutyáknak általában több időre van szükségük, mire szellemileg megérnek. Valójában több évig kölyökkutyáknak számítanak, hiába mondanánk rájuk mást a méreteikből kifolyólag.
-
Bár a bernáthegyik csodálatos családi háziállatok, nem ajánlott őket kisgyermekes családoknál tartani, mivel akaratlanul is megüthetik, megsérthetik a kicsiket.
-
Eredetileg úgy képezték ki őket, hogy az alpesi hideg éghajlatot jól viseljék, ezért nem csoda, hogy a meleget egyáltalán nem bírják.
-
A bernáthegyik sohasem ok nélkül ugatnak!
-
Rövid életű kutyák, általában csak 8-10 évig élnek.
-
A bernáthegyi kutyákat nem szabad családjuktól távol tartani. Minden kutya jobban érzi magát, ha a házban lehetnek a szeretteikkel, ez alól ők sem kivételek. Bár bundájuk és testfelépítésük is arra utal, hogy akár az udvaron is lehetne őket tartani, temperamentumuk és a nyári hőség miatt ez rossz döntés.
-
Az olyan filmek népszerűségének köszönhetően, mint a Beethoven, melynek főhőse egy nagytestű bernáthegyi, sok felelőtlen tenyésztő és háztáji szaporító árulja ezeket a szelíd óriásokat. Soha ne vásárolj kiskutyát háztáji, megbízhatatlan tenyésztőktől, állatkereskedésekből, szaporítóktól. Olyan embereket kell keresni, akik igazolni tudják a szűrővizsgálatok eredményeit, a szülőkutyákat is ismeri, biztosítani tud a kiskutya genetikai egészségéről, jó természetéről.
Kutyatáp szakértőnk és alapítónk, Vargyas Imre szakvéleménye:
✔️ kutya táplálkozási szakember, aki a kutyák étel-allergiás betegségeinek megelőzésére tette fel az életét
✔️ 5+ éves közvetett kutyatáp gyártói tapasztalat, éves szinten közel 20,000+ kutya kutyatápjáért felel
✔️ a nagynevű brit CPD által elismert Kutyatáplálkozási szakember
——————–
“2017 elején alapítottuk testvéreimmel a CricksyDog-ot, hogy közösen olyan kutyatápot alkossunk meg, aminek célja a kutyák egészséges táplálása. Ez a mi, Vargyas testvérek soha nem múló célkitűzése, immáron több mint 7 éve. Számunkra a házikedvenc biztonsága és a minőség az első.
A bernáthegyinek a fent is szereplő Ted tápokat javaslom.”
A Bernáthegyi Történelme
A bernáthegyi több más fajtával együtt (pl. berni pásztor, entlebuchi havasi kutya, appenzelli havasi kutya, nagy svájci hegyi kutya) Svájcból származik.
Valószínűleg az Alpokban őshonos kutyák keresztezésével jöttek világra, főleg a masztiff típusú kutyákkal keresztezték az alpesi fajtákat. Az első évezredben a svájci és az alpesi kutyákat csoportosították, egy egyszerűen Talhund (völgyikutya) vagy Bauernhund (farmkutya) néven ismerték őket.
A Szent Bernát-hágó egy jól ismert és elég veszélyes alpesi hágó, amely nagyjából 8000 láb magasan fekszik a tengerszint felett, és csak júliustól szeptember közepéig járható. Ma a nagy római út maradványai láthatók ott, valamint Napóleon átkelésének bizonyítékai.
Bernard de Menthon fődiakónus Kr. u. 962-ben érkezett meg ehhez a hágóhoz, amelyet végül róla neveztek el. Itt hozott létre egy menedékházat, amelyet a hágón való átkelés során megfáradt, bajba jutott utazóknak nyújtott segítséget. Ekkor kezdett eltávolodni a bernáthegyi története a Talhund és Bauerhund kutyákétól.
Azt nem lehet pontosan tudni, hogy mikor kerültek először kutyák ebbe a menedékházba, de egy 1695-ben festett alkotáson egy nagy, rövidszőrű kutyák láthatók, amelyek kísértetiesen hasonlítanak a mai bernáthegyikre. A fajta első írásos említése a kolostor feljegyzéseiben 1703-ban történt.
A kutyákat valószínűleg a menedékház szerzetesei tartották és alkalmazták a terület őrzésére. Amikor a szerzetesek az eltévedt utazók keresésére indultak, a kutyákat feltehetőleg csupán saját maguk védelme miatt vitték magukkal, és csak a helyszínen derült ki számukra, hogy kiváló útkeresők, illetve embermentők. A kolostor elszigeteltsége valószínűleg hozzájárult ahhoz, hogy a kutyák olyan fajtává váljanak, amely ellen tud állni a zord időjárásnak. Emellett pedig a kereső- és mentőképességeik is folyamatosan fejlődhettek ez idő alatt.
A menedékház tenyész állományát időnként az alföldi völgyekből származó kutyákkal töltötték fel, amelyek közül sokan a menedékházi kutyák kölykei voltak, akiket továbbadtak a szerzetesek, amikor megszülettek. 1830ban a szerzetesek megpróbálták kutyáik szőrzetét a vastag szőrű újfundlandi kutyával való keresztezéssel javítani. Ez hiba volt. A hosszúszőrű utódok gyengébbek voltak, mert a hosszabb bundájukra lerakódott a jég. Ennek tudatában a szerzetesek elajándékozták és eladták a hosszúszőrű kutyakölyköket.
A három évszázad alatt, amelyről menedékházi feljegyzéseink vannak, a bernáthegyiek több, mint 2000 utazó életét mentették meg. Az 1800-as évekre a kutyáknak még mindig nem volt hivatalos nevük, bár mindenki nagyon jól ismerte őket. 1800 és 1810 között egy Barry nevű menedékházi kutyának 40 felderítést és mentést tulajdonítottak, ezzel ő lett az egyik leghíresebb kutya, aki valaha élt. Ezeket a kutyákat gyakran Barryhund-nak hívták Barry tiszteletére.
Az angolok szent kutyaként emlegették őket, nagyon sokukat importálták Angliába, hogy saját masztiff fajtájukat újjáélesszék a szigetországban. Németországban az 1820-as években az Alpendog elnevezést javasolták a fajtának. 1833-ban egy Daniel Wilson nevű férfi volt az, aki a bernáthegyi nevet javasolta. 1880-ban a Svájci Kennel Klub hivatalosan is elismerte a fajtát.
Amikor a fajta más országokban is ismertté vált, a bernáthegyi kutyák kezdtek megváltozni. A más országokban élő bernáthegyiek vékonyabbak és magasabbak lettek. 1887-ben a zürichi nemzetközi kongresszus kidolgozta az első fajtastandardot, amelyet Anglia kivételével minden ország elfogadott.
Az Egyesült Államokban egy Plinlimmon nevű bernáthegyi 1883-ban ismertté vált. Plinlimmon egy színész kutyája volt, és ő lett korának legeredményesebb kiállítási kutyája. Gazdája az egész országot bejárta vele, és színházakban mutatta be az embereknek. 1888-ban megalakult az Amerikai Bernáthegyi Klub, amely el is fogadta a svájciak által írt fajtastandardot. Az Amerikai Kennel Klub által regisztrált 155 fajta között a bernáthegyi a 39. helyen áll a népszerűségi listán.
Ma már inkább a családi házak udvarán, a nagyvásznon és a kutyakiállításokon találkozhatunk velük. A svájci menedékhelyen a mai napig vannak bernáthegyi kutyusok. Ők már nem keresik a bajba került embereket, csupán a menedékhely történetének élő képviselőiként szolgálnak.
A Bernáthegyi Mérete
Magasságuk 70-90 cm a hímeknél, nőstényeknél 65-80 cm. Testsúlyuk akár a 80 kilót is elérheti, a nőstények általában kisebbek a hímekhez képest.
A Bernáthegyi Személyisége
A bernáthegyiek, hűen a menedékházi örökségükhöz, nagyon barátságosak. Nagyon jó természetük van, a gyerekekkel kedvesek és óvatosak. Imádják a figyelmet, de nem igénylik annyira, mint egyes fajták.
Hatalmas méretük miatt nagyon fontos, hogy már fiatal korukban elkezdjék őket nevelni, amikor még könnyen kezelhetőek. Intelligensek, és hajlandóak az emberek kedvére tenni, de néha makacsok. Soha nem agresszívek, kivéve, ha egy családtagot kell megvédeni valamitől, valakitől.
Mint minden kutyának, nekik is szükségük van a korai szocializációra – sokféle emberrel, látnivalóval, hanggal, élményekkel kell találkozniuk még kölyökkorukban. A szocializáció segít abban, hogy felnőtt korukban határozottabb kutyusok legyenek.
A Bernáthegyi Egészsége
Ezek a kutyák általában egészségesek, de mint minden fajtánál, így náluk is előfordulhatnak bizonyos betegségek. Nem minden kutyánál jelentkeznek az alábbi egészségügyi problémák, de jobb tisztában lenni a fogalmakkal, hogy időben lehessen cselekedni szükség esetén.
Vásárolj megbízható tenyésztőktől, akik mindent tudnak az adott kutyus egészségügyi állapotáról és ezt orvosi papírokkal is igazolni tudják. Egy megbízható tenyésztő eladás előtt beadatja a szükséges oltásokat, elintézi a féregtelenítést. A jó tenyésztők ügyelnek arra, hogy a szülő-kutyák két évnél idősebbek, jólneveltek legyenek, illetve folyamatosan ellenőrzik az állomány egészségügyi állapotát!
Vásárlás előtt nyugodtan érdeklődj a kölyökkutya szüleiről, kérd el az orvosi igazolásokat, oltási papírokat. Egészségügyi igazolásokat 2 éves kor alatt nem állítanak ki kutyáknál. Ez azért lehet, mert egyes betegségek nem alakulhatnak ki teljes felnőtté válás előtt. Ezért nem ajánlott 2-3 évnél fiatalabb kutyákat szülőként használni tenyésztőknél.
Csípő diszplázia: Ez egy örökletes betegség, ilyenkor a combcsont nem illeszkedik szorosan a csípőízületek medenceüregébe. A csípő diszplázia klinikai tünetekkel vagy akár anélkül is fennállhat. Ilyen esetekben néhány kutya sántít vagy fájlalja az egyik, vagy akár mindkét hátsó lábát. Ahogy a kutyák idősödnek ízületi gyulladások is kialakulhatnak. Csípő diszpláziával élő kutyák nem szaporodhatnak, ezért mindig kérj a tenyésztőktől egy olyan papírt, ami igazolni tudja, hogy leendő kutyád szülei nem szenvednek a betegségben.
Könyök diszplázia: Szintén egy örökletes betegség, amely a nagyobb testű kutyáknál gyakori. Úgy vélik, hogy ezt a kutya könyökét alkotó három csont különböző növekedési/fejlődési üteme okozza, ami ízületi lazasághoz vezet. Ez nagyon fájdalmas sántasággal járhat. Az állatorvos akár még a műtétet is javasolhatja ilyen esetek orvoslására, de számos esetben elég a fájdalomcsillapító kezelés is.
Entrópium: általában hat hónapos korban válik nyilvánvalóvá, a szemhéj befelé görbülését okozza, ami irritálja vagy akár megsérti a szemgolyót. Lehet akár mindkét szemet érintő probléma, de általában csak az egyik szemen alakul ki. Műtéttel kezelhető a probléma.
Epilepszia: enyhe vagy súlyos rohamok a kutyáknál. Az epilepszia lehet örökletes, kiválthatják olyan tényezők is, mint például az anyagcserezavarok, az agyat érintő fertőző betegségek, daganatok, mérgezés vagy súlyos fejsérülések. Idiopátiás (ismeretlen okú) epilepszia is előfordulhat a bernáthegyieknél. A rohamok szokatlan viselkedéssel jelentkezhetnek (pl.: eszeveszett futás, tántorgás, bujkálás). A rohamokat nagyon ijesztő végignézni, de az idiopátiás epilepsziával szenvedő kutyák hosszú távú prognózisa általában nagyon jó. Az epilepszia gyógyszeres kezeléssel kontrollálható, de nem gyógyítható. A kutya teljes és egészséges életet élhet, ha megfelelően kezelik ezt a rendellenességet.
Tágult kardiomiopátia: ez a szívbetegség akkor fordul elő, amikor a szívizom elvékonyodik és képtelen normálisan összehúzódni. Mivel a szívnek ilyenkor keményebben kell dolgoznia, így megnagyobbodik. Ebben a betegségben szenvedő kutyáknak rendellenes szívritmusuk van és a szívelégtelenség jeleit mutatják, beleértve a gyengeséget, az étvágytalanságot, a fogyást, a depressziót, az összeeséseket, a légzési nehézségeket, a köhögést és a megnagyobbodott hasat. Gyógymód nincs, de a pihenés, a diéta és a gyógyszerek enyhíthetnek a problémán.
Szürkehályog: a szemlencse homályossága, amely látási nehézséget okoz. A kutya szeme(i) zavarosak lesznek. A szürkehályog általában csak idős korban jelentkezik, néha műtéttel eltávolítható.
Allergia: 3 fő allergiatípust különböztetünk meg: ételallergia, amely étrendváltással, speciális étrenddel kiküszöbölhető; kontaktallergia, ide tartozik pl.: ágynemű, bolhaporok, samponok és egyéb vegyszerek miatt jelentkező allergiás reakciók; és az inhalációs allergia, amelyet levegőben szálló allergének (pl.: pollen, penész, por) okoznak. A kezelés az allergia típusától függően változik. Kezelhető étrend váltással, gyógyszerekkel, környezeti változásokkal.
Gyomorcsavarodás (Gastric Dilatation-Volvulus, GDV): Ez az életveszélyes betegség a nagytestű, mély mellkasú kutyáknál jellemző (pl.: Golden Retriever, németjuhász). Főleg azokat a kutyákat érinti ez a betegség, akik naponta egyszer kapnak enni, gyorsan esznek, evés után rögtön rengeteg vizet isznak, és evés után egyből intenzíven mozognak. Ez akkor fordul elő, amikor a kutya gyomrába felesleges levegő kerül, a gyomruk megcsavarodik. Ilyenkor ezt a kutyák nem tudják felböfögni, kihányni, ez pedig akadályozza a normális véráramlást is. A kutya vérnyomása leesik, sokkos állapotba kerül. Azonnali orvosi ellátásra van szükség, különben a kutyus elpusztulhat. Tünetek: gyomor gyors felfúvódása, hányinger, öklendezés, gyors pulzus, depresszió, levertség, gyengeség.
A Bernáthegyi Gondozása
A bernáthegyieknek csak mérsékelt mozgásra van szükségük, de az elhízás megelőzése érdekében fontos, hogy mozogjanak. A túl nagy súly cipelése megterheli az ízületeiket, ami ízületi gyulladáshoz vagy ortopédiai problémákhoz vezethet.
A bernáthegyi kölykök mozgását korlátozni kell, amíg el nem érik az ivarérett kort. Nem szabad hagyni, hogy túl gyorsan hízzanak, vagy csúszós padlón futkározzanak, fel-alá ugráljanak. Ez a későbbiekben csípőproblémákhoz vezethet.
A bernáthegyiek hajlamosak a hőgutára. Kerülni kell velük a mozgást a nagy melegben, gondoskodni kell arról, hogy nyáron hűvös helyre el tudjanak húzódni, ahol sok friss víz is rendelkezésükre áll. Figyelni kell a fáradtság és a hőguta jeleire, amelyek közé a heves zihálás, a sötétvörös íny, a gyengeség és az összeesés tartozik.
Egy neveletlen bernáthegyi hatalmas pusztításokat tehet a lakásban. Lelkesedésüket sem tudják kordában tartani, ha nem nevelik meg őket kellőképpen. Vidám, nyugodt módszerekkel kell őket tanítani, nevelni. Le kell fektetni az alapszabályokat, amelyeket végig következetesen alkalmazni kell az együtt töltött évek során.
A bernáthegyiek természetüknél fogva barátságosak, de minden kölyöknek hasznos a szocializáló tanfolyam elvégzése, hogy profiktól tanulják meg, hogyan reagáljanak megfelelően más kutyákra és az idegenekre. A befektetett pénz (kutyaiskola esetén) vagy energia (otthoni 10-15 perces gyakorlások naponta) megéri!
A ketrechez szoktatás fontos náluk is. Segít a szobatisztaságra nevelésben, biztonságban tarthatók a kutya vagy a család többi tagjának a holmija, illetve ez egy biztonságos menedék lehet számukra, ahová bármikor visszavonulhatnak, ha túlterheltnek vagy fáradtnak érzik magukat. A ketrecet nem szabad büntetésként használni!
A Bernáthegyi Etetése
Ajánlott napi mennyiség: 650-700 gramm jó minőségű táp, két adagra osztva.
Hogy felnőtt kutyádnak mi az ideális napi adagja az nagyban függ a kutya méretétől, testalkatától, metabolizmusától és aktivitás szintjétől. Éppannyira különbözőek a kutyák, mint mi emberek, ezért nem lehet pontos adatokat meghatározni. Teljesen egyértelmű, hogy egy izgő-mozgó kutyusnak sokkal több tápanyagra van szüksége, mint egy lusta kutyusnak. A megvásárolt táp minősége is rengeteget számít – minél jobb minőségű a táp, annál táplálóbb lesz az a kutyusod számára.
Sokkal jobb naponta kétszer adni nekik enni, hiszen így nem tudják rögtön felfalni az egész napi adagjukat. Ha nem vagy biztos az adagolásban és nem tudod eldönteni, hogy kutyusod már túlsúlyos-e vagy sem, íme egy trükk, amivel ezt könnyen ellenőrizheted! Először is, ha csupán csak ránézel a kutyádra látnod kell a derekát. Ezután helyezd a hátára a kezedet úgy, hogy a hüvelykujjaid a gerinc vonalában legyenek. Érezned kell a kutya bordáit anélkül, hogy nagyobb nyomást helyeznél rá. Ha ez nem sikerül, akkor kutyusodnak többet kell mozognia és kevesebbet kell ennie.
További etetési tanácsokért, tippekért fordulj hozzánk bizalommal elérhetőségeink valamelyikén!
A Bernáthegyi Színe és Ápolása
A bernáthegyieknél két különböző fajta létezik: a rövid- és a hosszúszőrű. A rövidszőrűek bundája sima, de nagyon sűrű. Szőrük a combokon kissé bozontos, a farkukat pedig hosszú, sűrű szőr borítja, amely a vége felé rövidül. A hosszúszőrűek bundája enyhén hullámos, de soha nem göndör vagy kócos. Az elülső lábak kissé „tollasak’, a combok és a farok bozontosabb.
A bernáthegyiek a vörös és a fehér különböző árnyalataiban fordulnak elő. Ezenkívül még a barna jegyek is jellemzőek. A fehér szín főleg a mellkason, a nyak körül (az ún. galléron), az orron, valamint a lábakon és a farok hegyén látható.
Hetente körülbelül háromszor kell kifésülni a bundájukat gumikefével vagy speciális kesztyűvel a rövidszőrű bernáthegyiek esetében. Hosszúszőrű társaiknál a drótkefe javasolt a fésüléshez. A vedlési időszakban a laza szőr eltávolításához érdemes pengét használni.
A bernáthegyieket nem kell gyakran fürdetni. Ha mégis fürdésre kerül a sor, legegyszerűbb az udvaron elvégezni a műveletet, kivéve akkor, ha valakinek hatalmas zuhanyzója van. Télen mindig bent kell fürdetni őket, kivéve, ha olyan éghajlaton élnek, ahol egész évben meleg van.
Hetente kétszer-háromszor érdemes megmosni a kutyusok fogát, a fogkőlerakódás megelőzése és a baktériumok eltávolítása érdekében. A napi fogmosás még inkább javasolt, hiszen ezzel a fogíny egészségét is biztosítani tudják a gazdik.
Havonta 1-2 alkalommal kell a körmüket levágni. Ha már hallod, ahogy a padlón kopognak, akkor bizony eljött az ideje a körömvágásnak. Legyél nagyon óvatos, hiszen a kutyák körmei nagyon érzékenyek, ha nem vagy magabiztos, inkább keress fel egy kutya kozmetikust!
Hetente kell ellenőrizni a füleket is, hogy nincs-e bőrpír vagy rossz szag, ezek ugyanis fertőzésre utalnak. Egy vattakoronggal tisztítsd meg a fület az állatorvos által javasolt tisztítószerrel. Nem szabad túl mélyen benyúlni a fülbe, a hallójárathoz!
Az ápolás egy tökéletes lehetőség arra, hogy az esetleges sebeket, hegeket, bolhákat, bőrpírt, gyulladásokat leellenőrizd a bőrükön, orrukon, szemük környékén, szájukon stb. A heti ellenőrzéssel észreveheted a betegségek kezdetleges tüneteit is.
Jó, ha már kölyökkorában hozzászoktatod a rendszeres vizsgálatokhoz kedvencedet. Fogd le a mancsait és ellenőrizd a száját, fogait, stb. Tedd pozitív eseménnyé ezeket a dolgokat számára, ilyenkor jól jön egy-két jutifalat, de a dicséretet is nagyon szeretik a kutyusok. Ha az alapok megvannak, az állatorvosnál sem lesz probléma a kutya felnőtt korában!
A Bernáthegyi más állatokkal és gyerekekkel
A bernáthegyiek igazi angyalkák a gyerekek körül. Türelmesek, gyengédek, óvatosan lépkednek körülöttük és hatalmas tűrőképességük van a gyerekekhez. Ez azonban nem jelenti azt, hogy mindent el is viselnek. A kisgyerekek és kutyák közti interakciókra nagyon kell figyelni, hogy még időben közbe lehessen lépni, hogyha baj történne.
Mint minden kutyafajtánál, itt is elmondjuk, hogy rendkívül fontos a gyerekeknek is megtanítani, hogyan kell viselkedni a kutyákkal, hiszen mindig akadhatnak kivételek és lehet, hogy odakap egy ingerült kutyus és hamar bekövetkezik a baj. Hiába barátságosak a kutyusok a picikkel is, felügyelet nélkül soha nem lehet együtt kutya és kisgyerek. Természetesen, a kutyákat is nevelni kell a helyes viselkedésre, éppúgy, mint a gyerekeket.
A bernáthegyiek más háziállatokkal is jól kijönnek, különösen akkor, ha már kölyökkorukban együtt nevelkedtek. Kisebb kutyák és macskák közelében felügyelni kell őket, nehogy véletlenül rájuk lépjenek vagy rájuk feküdjenek ezek az óriás kutyusok.
A Bernáthegyik Etetésére Az Alábbi Tápokat, Jutalomfalatokat Javasoljuk
A bernáthegyik magas energiaszintjének, és sok mozgásának köszönhetően olyan kutyatápra van szüksége, ami megfelelő utánpótlást jelent a nap során felemésztett vitamin, zsír, és fehérjeforrásaira. Ebben tudunk mi a CricksyDognál segíteni száraztápjainkkal és jutalomfalatainkkal nekik.
-
Ely Hipoallergén marhás nedves kutyaeledel almával és cukkinivel (búza-glutén és csirkehús mentes recept) – 200 g [IDEIGLENESEN ELFOGYOTT. OKTÓBER 1-TŐL KAPHATÓ ISMÉT]
1190 Ft - 1 db | 6.490 Ft - 6 db | 11.900 Ft - 12 db | 22.900 Ft - 24 db— vagy fizess elő és szerezz 10% kedvezményt -
Friky Lazacos Nasi kutyusoknak (hipoallergén kutyakeksz) – 200 g
2.690 Ft— vagy fizess elő és szerezz 10% kedvezményt
Több Mint 20,000 Pozitív Visszajelzés Örvendeztetett Már Meg Bennünket…
Itt most csak a 20 legfrissebbet listázzuk ki Neked.
Jelenleg még a régi táppal vegyesen kapja a kutyusom, de talán jó lesz! Ellenőrzött értékelés - eredeti megtekintése Nagyon szeretik a kutyáink. Ellenőrzött értékelés - eredeti megtekintése Most is szuper gyorsak voltatok👏👏👏 Ellenőrzött értékelés - eredeti megtekintése
További Kutyafajtákra Is Kíváncsi Vagy?
Agár
kutya bemutatása
Amerikai staffordshire terrier
kutya bemutatása
Argentin dog
kutya bemutatása
Ausztrál Juhászkutya
kutya bemutatása
Basset Hound
kutya bemutatása
Belga juhászkutya
kutya bemutatása
Bernáthegyi
kutya bemutatása
Berni Pásztorkutya
kutya bemutatása
Bichon havanese
kutya bemutatása
Border Collie
kutya bemutatása
Boston Terrier
kutya bemutatása
Boxer
kutya bemutatása
Bulldog
kutya bemutatása
Bullterrier
kutya bemutatása
Cane Corso
kutya bemutatása
Cardigan Welsh Corgi
kutya bemutatása
Cavalier King Charles Spaniel
kutya bemutatása
Cavapoo
kutya bemutatása
Cocker Spániel
kutya bemutatása
Csivava
kutya bemutatása
Dalmata
kutya bemutatása
Dobermann
kutya bemutatása
Erdélyi kopó
kutya bemutatása
Foxterrier
kutya bemutatása
Francia bulldog
kutya bemutatása
Golden retriever
kutya bemutatása
Ír Szetter
kutya bemutatása
Jack Russell Terrier
kutya bemutatása
Kínai Kopasz Kutya
kutya bemutatása
Kínai Shar Pei
kutya bemutatása
Komondor
kutya bemutatása
Kuvasz
kutya bemutatása
Labradoodle
kutya bemutatása
Labrador
kutya bemutatása
Lagotto Romagnolo
kutya bemutatása
Lakeland Terrier
kutya bemutatása
Leonbergi
kutya bemutatása
Maltipoo
kutya bemutatása
Máltai Selyemkutya
kutya bemutatása
Mopsz
kutya bemutatása
Mudi
kutya bemutatása
Nagy Svájci Havasi Kutya
kutya bemutatása
Németjuhász
kutya bemutatása
Óriás Schnauzer
kutya bemutatása
Papillon
kutya bemutatása
Pekingi palotakutya
kutya bemutatása
Pomerániai törpespicc
kutya bemutatása
Puli
kutya bemutatása
Pumi
kutya bemutatása
Rottweiler
kutya bemutatása
Schnauzer
kutya bemutatása
Selyemszőrű terrier
kutya bemutatása
Shetlandi juhászkutya
kutya bemutatása
Shiba Inu
kutya bemutatása
Si-cu
kutya bemutatása
Skót terrier
kutya bemutatása
Szamojéd
kutya bemutatása
Szibériai husky
kutya bemutatása
Tacskó
kutya bemutatása
Tibeti Masztiff
kutya bemutatása
Tibeti Spániel
kutya bemutatása
Toy Uszkár
kutya bemutatása
Törpe Schnauzer
kutya bemutatása
Törpe Tacskó
kutya bemutatása
Törpe Uszkár
kutya bemutatása
Uszkár
kutya bemutatása
Újfundlandi
kutya bemutatása
Vizsla
kutya bemutatása
Weimari Vizsla
kutya bemutatása
West Highland White Terrier
kutya bemutatása
Whippet
kutya bemutatása
Yorkshire Terrier
kutya bemutatása