A Shiba Inu Bemutatása
A shiba inu fajtát eredetileg madarak és apróvadak terelésére tenyésztették, alkalmanként a vaddisznó vadászaton is besegítettek. Japán hat őshonos kutyafajtájának egyike: Akita (jelentése nagy), Kishu, Hokkaido, Kai, Shikoku (jelentése közepes) és Shiba (jelentése kicsi).
Bár fajtatiszta kutyákról van szó, sajnos még velük is találkozhatunk menhelyeken, kisállatmentőknél. Fontold meg az örökbefogadás lehetőségét!
A shibák temperamentumos személyiségükről, kis felálló füleikről és macskaszerű mozgékonyságukról ismertek. Ma Japánban és az Egyesült Államokban elsősorban házikedvencként vannak jelen a családoknál.
A Shiba Inu Részletes Bemutatása
Hegyes füleikkel, szűk szemeikkel és kunkor farkukkal ez a felkelő nap országából származó kutyafajta úgy néz ki, mint egy róka, vagy egy plüssállat. Egyik sem az! Ő a Shiba Inu, a legkisebb – és talán a legősibb – a Japánból származó hat spicc kutya közül.
Ezek a kutyák a merészségükről és tüzes személyiségükről ismertek. A japánok három szóval írják le őket: kaani-i (temperamentumos merészség), ryosei (jó természet), és soboku (éberség). Ezek a tulajdonságok együttesen alkotják a fajta érdekes, intelligens és erős akaratú személyiségét.
A shiba inu-k kicsik és sportosak. Olyanok, mint a nindzsa harcosok, olyan gyorsan, fürgén és könnyedén mozognak. Éles eszűek és éberek.
Felsőbbrendűek – legalábbis azok szerint, akik ismerik és szeretik ezt a fajtát. A Shiba Inuk a világot a maguk nyugodt méltóságával közelítik meg, valószínűleg ezért is mondják rájuk, hogy makacsok.
Függetlenségük miatt nem a legkönnyebben kiképezhető fajta. A szocializációt – azt a folyamatot, amelynek során a kölyökkutyák vagy felnőtt kutyák megtanulják, hogyan legyenek barátságosak és hogyan jöjjenek ki más kutyákkal és emberekkel – és a nevelésüket korán kell elkezdeni, hogy ezek a kutyák megtanulják a megfelelő kutyás viselkedést.
Fontos, hogy megértsük a shiba inuk szabadszelleműségét, ezáltal nem tudunk a fajtában csalódni. Rendkívül intelligens kutyák, de nem feltétlenül teszik azt, amire megkérik őket. El kell velük hitetni, hogy a gazdiknak való engedelmesség az ő ötletük, nem kényszerítette vagy vezette rá őket senki.
A fajtának vagy egy birtoklási vágya is. Folyamatosan őrzik a dolgaikat, beleértve a játékokat, az eledelüket vagy a területüket. A megfelelő szocializáció segít minimalizálni ezt a tulajdonságot, de megelőzésképpen érdemes elrakni a játékait és jutalomfalatjait, amikor vendégek érkeznek (főleg, ha kisgyerekkel), hogy ne kapcsoljanak át védekező üzemmódba.
Mindezektől függetlenül ezek a kutyák nagyon jó családi kiskedvencek – hűségesek és odaadóak – jól kijönnek a gyerekekkel, amennyiben kölyökkorukban már szocializálódtak és a gyerekek is megtanultak már tisztelettudóan viselkedni a kutyákkal.
Ezek a kutyák ismertek arról, hogy tüzesebb oldalukat mutatják más kutyákkal és állatokkal szemben. Különösen agresszívak lehetnek, különösen a nem ivartalanított kanokkal szemben. A legtöbb shiba inut nem lehet póráz nélkül sétáltatni, mert vadászösztöneik miatt, nagyon szeretnek maguknál kisebb állatokat kergetni. Nagy az esélye annak, hogyha meglátnak egy mókust vagy macskát egyből kergetni kezdik. Idegenekkel szemben általában gyanakvóak, jó házőrzők, mert minden szokatlan dologra felhívják a figyelmet.
A shiba inuk számára fontos, hogy kimozduljanak a szabadban. Szükségük van a napi testmozgásra, legyen az egy séta a környéken vagy kocogás a kerékpározó gazdi mellett. Számukra egy biztonságosan bekerített udvarral rendelkező otthon, ahol szabadon futkározhatnak póráz nélkül. Ha elhagyják az otthonukat, mindig pórázon kell tartani őket.
Csodálatos társak, bár erős akaratuk egyesek számára idegesítő lehet. Másokat viszont elbűvöl a bátorságuk és hűségük, ezért mondják azt, hogy egy Shiba Inu gazdájának lenni egy külön életforma.
A Shiba Inu etetésére az alábbi tápokat javasoljuk
-
Juliet marhás száraz kutyatáp
3.990 Ft – 19.490 Ft— vagy fizess elő és szerezz 10% kedvezményt -
Juliet Hipoallergén marhás száraz kutyatáp (búza-glutén és csirkehús mentes prémium formula) – „extra kisszemű”
4.990 Ft – 24.490 Ft— vagy fizess elő és szerezz 10% kedvezményt -
Juliet Hipoallergén lazacos száraz kutyatáp (búza-glutén és csirkehús mentes prémium formula)
4.990 Ft – 24.490 Ft— vagy fizess elő és szerezz 10% kedvezményt
A Shiba Inu Legfőbb Ismérvei
Fontos Tudnivalók a Shiba Inu Fajtaválasztásakor
- A Shiba Inu fajtának minimális ápolásra van szüksége, bár évente kétszer erősen vedlik.
- A Shiba Inu intelligens, gyorsan tanuló fajta, de az már más kérdés, hogy a Shiba Inu megteszi-e, amit kérnek tőle. Ez frusztrálhatja a kezdő vagy félénkebb kutyagazdikat.
- A Shiba Inu híres a jellegzetes „Shiba sikításról”, ami egy magas hangú, éles vinnyogás vagy sikítás, amit akkor hallatnak, ha izgatottak, stresszesek vagy éppen elégedetlenek valamivel. Ez a hang sokak számára meglepő lehet, különösen azoknak, akik nem ismerik a Shiba Inu fajtát.
- A Shiba Inu kicsi, de sok helyre van szüksége. Az udvar szinte elengedhetetlen a Shiba Inu számára, mert lakásban bezárva nem érzi túl jól magát.
- A Shiba Inu agresszív lehet más kutyákkal szemben, és a Shiba Inu szeret hajszolni nála kisebb állatokat.
- A Shiba Inu nagy birtoklási vággyal rendelkezik, ami miatt hajlamos lehet erősen védeni a játékaikat és élelmét.
- Soha ne vásárolj kiskutyát háztáji, megbízhatatlan tenyésztőktől, állatkereskedésekből, szaporítóktól. Olyan embereket kell keresni, akik igazolni tudják a szűrővizsgálatok eredményeit, a szülőkutyákat is ismeri, biztosítani tud a kiskutya genetikai egészségéről, jó természetéről.
Kutyatáp szakértőnk és alapítónk, Vargyas Imre szakvéleménye a Shiba Inuról:
✔️ kutya táplálkozási szakember, aki a kutyák étel-allergiás betegségeinek megelőzésére tette fel az életét
✔️ 5+ éves közvetett kutyatáp gyártói tapasztalat, éves szinten közel 20,000+ kutya kutyatápjáért felel
✔️ a nagynevű brit CPD által elismert Kutyatáplálkozási szakember
——————–
“2017 elején alapítottuk testvéreimmel a CricksyDog-ot, hogy közösen olyan kutyatápot alkossunk meg, aminek célja a kutyák egészséges táplálása. Ez a mi, Vargyas testvérek soha nem múló célkitűzése, immáron több mint 7 éve. Számunkra a házikedvenc biztonsága és a minőség az első.
A Shiba Inu egy ősi japán kutyafajta, amelyet eredetileg vadászkutyaként tenyésztettek ki a hegyvidéki területeken, kisebb vadak, például nyulak és madarak vadászatára. A Shiba Inu a legkisebb a japán kutyafajták közül, de méretéhez képest rendkívül erős, energikus és független természetű. Nevét valószínűleg a japán „shiba” szóról kapta, amely „bokor” vagy „kis erdő” jelentéssel bír, utalva a kutya eredeti élőhelyére és vadászati céljára.
A Shiba Inu kis-közepes méretű kutya, amely általában 8-12 kilogramm súlyú, és magassága 35-43 centiméter között mozog. A fajta egyik legjellegzetesebb vonása a sűrű, dupla rétegű szőrzet, amelynek külső rétege durva és egyenes, míg az aljszőrzet puha és sűrű. A Shiba Inu szőrzete többféle színben fordulhat elő, beleértve a vörös, fekete-cser, szezám (vörösesbarna fekete végű szőrszálakkal) és fehér kombinációkat. A Shiba Inu arckifejezése gyakran hasonlít egy rókáéra, éles, ék alakú fejével, sötét, élénk szemével és hegyes, felálló füleivel. A farkát általában magasan a hátára kunkorítva tartja.
A Shiba Inu temperamentuma különösen figyelemre méltó, mivel független, intelligens és bátor. Ez a kutya híres arról, hogy rendkívül önálló és olykor makacs lehet, ami némi kihívást jelenthet a nevelése során. Ugyanakkor a Shiba Inu rendkívül hűséges a gazdájához, és erős kötődést alakít ki a családjával. Noha a Shiba Inu általában tartózkodó és óvatos az idegenekkel szemben, a megfelelő szocializációval barátságos és kiegyensúlyozott kutya válhat belőle. A Shiba Inu természeténél fogva éber és figyelmes, ami miatt jó házőrző lehet, de általában nem túl ugatós fajta.
A Shiba Inu intelligens és tanulékony, de a független természetéből adódóan néha makacs lehet, ami következetes és türelmes nevelést igényel. A pozitív megerősítésen alapuló tréningek különösen hatékonyak ennél a fajtánál, mivel a Shiba Inu érzékeny a gazdája reakcióira és jutalmakra. Fontos, hogy a nevelés során egyensúlyt találjunk a szabadság és az irányítás között, mivel a Shiba Inu szeret a saját feje után menni, de ugyanakkor szüksége van a következetes iránymutatásra. Mivel energikus és aktív kutya, a Shiba Inu rendszeres mozgást igényel, és élvezi a szabadtéri tevékenységeket, például a sétákat és a futást.
Egészségügyi szempontból a Shiba Inu általában egészséges és hosszú életű fajta, de hajlamos lehet néhány genetikai betegségre. Ezek közé tartozik a csípőízületi diszplázia, a patellaficam (térdkalács ficam), valamint bizonyos szemproblémák, mint például a glaukóma és a progresszív retina atrófia (PRA). Rendszeres állatorvosi ellenőrzés és a megfelelő étrend biztosítása elengedhetetlen a Shiba Inu egészségének megőrzéséhez. A Shiba Inu szőrzete viszonylag könnyen karbantartható, de a vedlési időszakban gyakori fésülést igényel, mivel a fajta hajlamos erősen vedleni.
A Shiba Inu kiváló családi kutya lehet, különösen olyan családok számára, akik értékelik a fajta független természetét és energiáját. Ez a kutya jól érzi magát kisebb lakásokban is, feltéve, hogy elegendő figyelmet és mozgást kap a gazdáitól. A Shiba Inu jól kijön a gyerekekkel, de fontos, hogy a gyerekek tiszteletben tartsák a kutya személyes terét, mivel a Shiba Inu nem mindig tűri jól a túlzottan durva bánásmódot.
Összességében a Shiba Inu egy rendkívül intelligens, bátor és független kutyafajta, amely kiváló társ lehet különböző életstílusú gazdák számára. A Shiba Inu nemcsak a családok, hanem egyedülállók és aktív életmódot folytató emberek számára is tökéletes választás lehet, hiszen rendkívül alkalmazkodó, hűséges és szeretetteljes. Ha valaki egy olyan kutyát keres, aki egyedi megjelenésével és karakterével minden nap örömöt hoz az életébe, a Shiba Inu tökéletes választás lehet. A Shiba Inu minden szempontból egy figyelemre méltó és egyedi fajta, amely megfelelő gondoskodás mellett hosszú éveken át boldoggá teheti gazdáját.
A Shiba Inunak a fent is szereplő Juliet tápokat javaslom.”
A Shiba Inu Történelme
A Shiba Inu Japánból származik az akitával, a shikokuval, a kai kutyával, a hokkaidókkal és kishuval együtt, amelyek mind-mind nagyobbak, mint a shiba inu. Elsősorban vadászkutyaként alkalmazták őket. Apróvadakat és madarakat hajszoltak, vadásztak.
Számos elmélet létezik arról, honnan kapta a fajta a nevét. Az egyik magyarázat szerint a shiba szó „rőzsét” jelent. Ez utalhat a vadászatuk helyszínére is. Egy másik elmélet szerint a Shiba tüzes vörös színe hasonlít az őszi falevelekre. Egy harmadik elképzelés szerint a Shiba szó archaikus jelentése a kis méretre utal.
A második világháború majdnem katasztrófát jelentett a shiba inuk számára. Azok a kutyák, akik nem pusztultak el a bombázásokban, azok a háború utáni években szopornyica áldozatává estek. A háború után Shiba Inukat hoztak a távoli vidékekről és tenyésztési programokat hoztak létre. A megmaradt populációt keresztezték, így jött létre a ma ismert Shiba Inu.
A Japán Kennel Klubot 1948-ban alapították, a fajtastandard kidolgozását Nihon Ken Hozonkai-nak köszönhetjük. Ezt a szabványt a Japán Kennel Klub és a Federation Cínologique Internationale is elfogadta.
Az első Shiba Inut egy amerikai család hozta be az Egyesült Államokba 1954-ben, de a fajtáról az 1970-es évekig nem sok dokumentum maradt fenn. Az első amerikai alom 1979-ben született. A Shiba Inu 1993-ban az Amerikai Kennel Klub egyéb osztályában kapott elismerést, majd 1997-ben a nem sportoló csapatban kapott teljes jogú státuszt.
A Shiba Inu Mérete
Marmagasság: 35-43 cm. Súly: kanoknál 8-11 kg, nőstényeknél 6,5-9 kg.
A Shiba Inu Személyisége
A jó alomból származó Shiba Inuk jó természetűek, éberek és bátrak. Erős akaratúak és magabiztosak, gyakran saját elképzeléseik vannak a dolgokról. Hűségesek a családjukhoz és ragaszkodóak is, bár az idegenekkel szemben már gyanakvóbbak.
A Shibák nem szeretnek osztozkodni. Hajlamosak arra, hogy – néha túl agresszívan – őrizzék az eledelüket, játékaikat és területüket. Nem mindig jönnek ki jön más állatokkal, különösen a nem ivartalanított kan kutyákkal gyűlik meg a bajuk.
Okos fajta, de egy Shiba Inu tanítása és nevelése nem olyan egyszerű, mint egy Golden Retrieveré. Míg a goldik örömmel jönnek, ha hívják őket, addig a shibák csak akkor jönnek, amikor kedvük szottyan hozzá. Makacsnak tartják őket, de a szabadszelleműség valószínűleg jobb kifejezés erre a tulajdonságukra.
A temperamentumot számos tényező befolyásolja, ideértve a genetikát, a képzettséget és a szocializációt. A jó temperamentumú kölyökkutyák kíváncsiak és játékosak, hajlandóak közeledni az emberekhez, elviselik, ha hozzájuk érnek. Ha választani kell egy alomból, mindig a középutat kell választani: ne is azt vidd haza, aki a legtöbbet bunyózik a többiekkel és ne is a sarokban megbújó kiskutyát válaszd.
Ha teheted, nézd meg a kölyökkutya szüleit – általában az anyát mindig meg lehet nézni – hiszen tőlük örököl a kutyus minden tulajdonságot. Ha elégedett vagy velük, valószínűleg a kiskutyával sem lesz gond mire felnő.
Mint minden kutyának, nekik is szükségük van a korai szocializációra – sokféle emberrel, látnivalóval, hanggal, élményekkel kell találkozniuk még kölyökkorukban. A szocializáció segít abban, hogy felnőtt korukban határozottabb kutyusok legyenek.
A kutyaiskola vagy kutyamegőrzők remek kezdetek lehetnek. Rendszeres látogatók, nyüzsgő parkokban sétálás, üzletek, ahova a kutya is bemehet, szomszédokkal közös séta stb. Ezek mind-mind segítenek a kutyusoknak hozzászokni a társasághoz.
A Shiba Inu Egészsége
Ezek a kutyák általában egészségesek, de mint minden fajtánál, így náluk is előfordulhatnak bizonyos betegségek. Nem minden kutyánál jelentkeznek az alábbi egészségügyi problémák, de jobb tisztában lenni a fogalmakkal, hogy időben lehessen cselekedni szükség esetén.
Vásárolj megbízható tenyésztőktől, akik mindent tudnak az adott kutyus egészségügyi állapotáról és ezt orvosi papírokkal is igazolni tudják. Egy megbízható tenyésztő eladás előtt beadatja a szükséges oltásokat, elintézi a féregtelenítést. A jó tenyésztők ügyelnek arra, hogy a szülő-kutyák két évnél idősebbek, jólneveltek legyenek, illetve folyamatosan ellenőrzik az állomány egészségügyi állapotát!
Vásárlás előtt nyugodtan érdeklődj a kölyökkutya szüleiről, kérd el az orvosi igazolásokat, oltási papírokat. Egészségügyi igazolásokat 2 éves kor alatt nem állítanak ki kutyáknál. Ez azért lehet, mert egyes betegségek nem alakulhatnak ki teljes felnőtté válás előtt. Ezért nem ajánlott 2-3 évnél fiatalabb kutyákat szülőként használni tenyésztőknél.
Allergia: 3 fő allergiatípust különböztetünk meg: ételallergia, amely étrendváltással, speciális étrenddel kiküszöbölhető; kontaktallergia, ide tartozik pl.: ágynemű, bolhaporok, samponok és egyéb vegyszerek miatt jelentkező allergiás reakciók; és az inhalációs allergia, amelyet levegőben szálló allergének (pl.: pollen, penész, por) okoznak. A kezelés az allergia típusától függően változik. Kezelhető étrend váltással, gyógyszerekkel, környezeti változásokkal.
Chylothorax: folyadék felhalmozódása a mellüregben. Ez a felhalmozódás légzési nehézséget, csökkent étvágyat, köhögést, levertséget okoz. Ezt valamilyen alapbetegség okozhatja. A kezelés magában foglalja a folyadék eltávolítását, zsírszegény diétát és a legsúlyosabb esetben a műtétet.
Glaukóma (zöldhályog): a szemben lévő nyomás növekedése miatt fordulhat elő. Lehet örökletes, de kialakulhat egyéb szembetegségek mellékhatásaként. Tünetei: látásvesztés, fájdalmak. Kezelése függ a betegség típusától. Általában műtéttel vagy szemcseppel kezelik.
Rák: a kutyák rákos megbetegedésére utaló tünetek közé tartozik a sebek vagy rendellenes duzzanatok, nem gyógyuló sebek, vérzés a testnyílásokból, légzési és/vagy kiválasztási nehézségek. A rák kezelései közé tartozik a kemoterápia, a műtét és a gyógyszeres kezelés.
Epilepszia: gyakran öröklődik, enyhe vagy súlyos rohamokkal járhat. Szokatlan viselkedéssel jelentkeznek (pl.: eszeveszett futás, tántorgás, bujkálás). A rohamokat nagyon ijesztő megfigyelni, de az idiopátiás epilepsziában szenvedő kutyák hosszútávú prognózisa általában nagyon jó. Fontos megjegyezni, hogy a rohamokat sok más dolog is okozhatja az idiopátiás epilepszián kívül, például anyagcserezavarok, az agyat érintő fertőző betegségek, daganatok, mérgezés, súlyos fejsérülés és más egyéb okok.
Patellar luxation: másnevén térdkalácsficam, kistestű kutyáknál rendkívül gyakori probléma. Ez akkor fordul elő amikor a lábukban található 3 csont – femur (combcsont), patella (térdkalács), tibia (sípcsont) – nem illeszkedik helyesen, tehát könnyedén elmozdulnak. Ez sántasághoz és egyéb rendellenes járási formákhoz vezethet.
Pajzsmirigy alulműködés: a pajzsmirigy által termelt hormon alacsony szintje. A betegség egyik jele lehet a meddőség. A nyilvánvalóbb jelek közé az elhízás, a mentális tompaság, a letargia, a leesett szemhéjak, az alacsony energiaszint és a rendszertelen tüzelési ciklus tartozik. A kutya szőrzete durvává és törékennyé válik, elkezd kihullani, majd a bőr is kemény lesz és besötétedik. A pajzsmirigy alulműködést napi gyógyszeres kezeléssel lehet orvosolni, amit a kutyának élete végéig csinálnia kell. A gyógyszerek szedése mellett azonban teljes életet élhetnek a pajzsmirigy alulműködéssel küzdő kutyusok.
Progresszív retina atrófia (PRA): ez egy olyan szembetegség, amely a retina fokozatos romlásával jár. A betegség korai szakaszában az érintett kutyáknak éjszakai vakság alakul ki, majd a betegség előrehaladtával teljesen elvesztik a látásukat. A betegséggel küzdő kutyák viszonylag jól alkalmazkodnak a korlátozott vagy teljesen elvesztett látáshoz mindaddig, amíg környezetük változatlan marad.
Csípő diszplázia: Ez egy örökletes betegség, ilyenkor a combcsont nem illeszkedik szorosan a csípőízületek medenceüregébe. A csípő diszplázia klinikai tünetekkel vagy akár anélkül is fennállhat. Ilyen esetekben néhány kutya sántít vagy fájlalja az egyik, vagy akár mindkét hátsó lábát. Ahogy a kutyák idősödnek ízületi gyulladások is kialakulhatnak. Csípő diszpláziával élő kutyák nem szaporodhatnak, ezért mindig kérj a tenyésztőktől egy olyan papírt, ami igazolni tudja, hogy leendő kutyád szülei nem szenvednek a betegségben.
A Shiba Inu Gondozása
Kicsik, de sok helyre van szükségük. Az udvar számukra szinte elengedhetetlen, lakásban bezárva nem érzik túl jól magukat.
A szocializálás kulcsfontosságú számukra. Mint minden kutya, ők is félénkek vagy veszekedősek lehetnek, ha kölyökkorukban nem szoktatják hozzá őket a körülöttük élő állatokhoz megfelelően. A korai szocializáció segít abban, hogy a Shiba Inuk jólnevelt kutyusok legyenek.
Kisebb állatokat, például macskákat és mókusokat is előszeretettel üldöznek, ez pedig beindítja a vadászösztönüket. Emiatt mindig pórázon kell tartani őket, amikor elhagyják az otthonukat.
A shiba inuk személyiségének egyik furcsasága, hogy nem szeretik, ha lefogják őket, még akkor sem, ha azt a saját biztonságuk érdekében teszik az emberek. Nem szeretik a nyakörvet és a pórázt. Nagyon sok időre és türelemre van szükség ahhoz, hogy ezeket a kutyákat hozzá lehessen szoktatni a nyakörv viselésre.
A kutyasulik szinte elengedhetetlenek a shiba inuk számára, hiszen náluk a gazdi tanítása nem mindig hozza meg a kívánt eredményeket, bizony szükség van a profi oktatókra. Olyan trénereket kell keresni, akik nagyon jól ismerik a fajtát és nem egy sablon oktatási módszert alkalmaznak minden kutyánál. Nem szabad elkeserednie azoknak a gazdiknak, akik nem tudják megtanítani az alapvető trükkökre sem kedvenceiket. Ez egy ilyen makacs kutyafajta!
A szobatisztaságra nevelés viszont sokkal egyszerűbb ennél a fajtánál. Ha egyszer megértik, hova kell menniük, akkor amikor csak tud, oda fog menni. A ketrechez szoktatás nagyban segíti a szobatisztaságra nevelés folyamatát.
A ketrec egyben egy olyan hely is számukra, ahová bármikor elvonulhatnak szundikálni. A kölyökkori ketrectréning segít a kutyáknak elfogadni a bezártságot, ha valaha is kutyapanzióba vagy akár kórházba kerülnének. Soha nem szabad őket hosszú időre bezárni a ketrecükbe, kivéve éjszakánként, de akkor sem muszáj. Ez nem egy börtön! Ennek egy biztonságos helynek kell lennie a számukra, ahova bármikor elvonulhatnak egy csendespihenőre.
A Shiba Inu Etetése
Ajánlott napi mennyiség: 60-120 gramm jó minőségű táp, két adagra osztva.
Hogy felnőtt kutyádnak mi az ideális napi adagja az nagyban függ a kutya méretétől, testalkatától, metabolizmusától és aktivitás szintjétől. Éppannyira különbözőek a kutyák, mint mi emberek, ezért nem lehet pontos adatokat meghatározni.
Teljesen egyértelmű, hogy egy izgő-mozgó kutyusnak sokkal több tápanyagra van szüksége, mint egy lusta kutyusnak. A megvásárolt táp minősége is rengeteget számít – minél jobb minőségű a táp, annál táplálóbb lesz az a kutyusod számára.
Sokkal jobb naponta kétszer adni nekik enni, hiszen így nem tudják rögtön felfalni az egész napi adagjukat. Ha nem vagy biztos az adagolásban és nem tudod eldönteni, hogy kutyusod már túlsúlyos-e vagy sem, íme egy trükk, amivel ezt könnyen ellenőrizheted!
Először is, ha csupán csak ránézel a kutyádra látnod kell a derekát. Ezután helyezd a hátára a kezedet úgy, hogy a hüvelykujjaid a gerinc vonalában legyenek. Érezned kell a kutya bordáit anélkül, hogy nagyobb nyomást helyeznél rá. Ha ez nem sikerül, akkor kutyusodnak többet kell mozognia és kevesebbet kell ennie.
További etetési tanácsokért, tippekért fordulj hozzánk bizalommal elérhetőségeink valamelyikén!
A Shiba Inu színe és ápolása
A shiba inuknak vastag dupla bundája van, amely mackószerű megjelenést kölcsönöz nekik. A fedőszőrük merev és egyenes, az aljszőrzet puha és vastag. Egész évben vedlenek, de mérsékelten, évente kétszer pedig erősebben.
A shiba inu szőrzete narancsvörös, urajiro (krémszínes, fehéres hasi szín) és szezám (fekete végű szőrszálak vörös alapon) színű lehet. Néha a farkuk hegye, valamint a lábakon fehér jegyek is találhatók.
A shiba inu-kat viszonylag könnyű ápolni. Ők ún. természetesen tiszta és szagmentes kutyák. Az elhalt szőrt kell hetente eltávolítani róluk, vagy gyakrabban, ha erősebben vedlenek. Időnként fürdetni is kell őket, de nem túl gyakran, mert túlzott fürdetés kiszáríthatja a bőrüket és a szőrzetüket is roncsolhatja. Sok gazdi három-négy havonta fürdeti a shiba inuját.
Hetente kétszer-háromszor érdemes megmosni a kutyusok fogát, a fogkőlerakódás megelőzése és a baktériumok eltávolítása érdekében. A napi fogmosás még inkább javasolt, hiszen ezzel a fogíny egészségét is biztosítani tudják a gazdik.
Havonta 1-2 alkalommal kell a körmüket levágni. Ha már hallod, ahogy a padlón kopognak, akkor bizony eljött az ideje a körömvágásnak. Legyél nagyon óvatos, hiszen a kutyák körmei nagyon érzékenyek, ha nem vagy magabiztos, inkább keress fel egy kutya kozmetikust!
Hetente kell ellenőrizni a füleket is, hogy nincs-e bőrpír vagy rossz szag, ezek ugyanis fertőzésre utalnak. Egy vattakoronggal tisztítsd meg a fület az állatorvos által javasolt tisztítószerrel. Nem szabad túl mélyen benyúlni a fülbe, a hallójárathoz!
Jó, ha már kölyökkorában hozzászoktatod a rendszeres vizsgálatokhoz kedvencedet. Fogd le a mancsait és ellenőrizd a száját, fogait, stb. Tedd pozitív eseménnyé ezeket a dolgokat számára, ilyenkor jól jön egy-két jutifalat, de a dicséretet is nagyon szeretik a kutyusok. Ha az alapok megvannak, az állatorvosnál sem lesz probléma a kutya felnőtt korában!
Az ápolás egy tökéletes lehetőség arra, hogy az esetleges sebeket, hegeket, bolhákat, bőrpírt, gyulladásokat leellenőrizd a bőrükön, orrukon, szemük környékén, szájukon stb. A heti ellenőrzéssel észreveheted a betegségek kezdetleges tüneteit is.
A Shiba Inu viszonya más állatokkal és gyerekekkel
A shiba inuk nagyon jó családi kutyusok, ha megfelelően nevelik őket és még kölyökkorukban elkezdték a szocializálásukat. Jól kijönnek a gyerekekkel, feltéve, ha a gyerekek is tudnak kedvesen és óvatosan bánni a kutyákkal.
Mint minden kutyafajtánál, itt is elmondjuk, hogy rendkívül fontos a gyerekeknek is megtanítani, hogyan kell viselkedni a kutyákkal, hiszen mindig akadhatnak kivételek és lehet, hogy odakap egy ingerült kutyus és hamar bekövetkezik a baj. Hiába barátságosak a kutyusok a picikkel is, felügyelet nélkül soha nem lehet együtt kutya és kisgyerek. Természetesen, a kutyákat is nevelni kell a helyes viselkedésre, éppúgy, mint a gyerekeket.
A korai tréning és szocializáció nagyban segíti a shiba inu-kat abban, hogy jól kijöjjenek más kutyákkal és állatokkal, de még ez sem vezet garantált sikerhez. Más kutyákkal agresszívak lehetnek, a kisállatokat pedig üldözőbe veszik.
A Shiba Inuk Etetésére Az Alábbi Tápokat, Jutalomfalatokat Javasoljuk
A Shiba inuk magas energiaszintjének, és sok mozgásának köszönhetően olyan kutyatápra van szüksége, ami megfelelő utánpótlást jelent a nap során felemésztett vitamin, zsír, és fehérjeforrásaira. Ebben tudunk mi a CricksyDognál segíteni száraztápjainkkal és jutalomfalatainkkal nekik.
Több Mint 20,000 Pozitív Visszajelzés Örvendeztetett Már Meg Bennünket…
Itt most csak a 20 legfrissebbet listázzuk ki Neked.
nálunk ez a kedvence a kutyámnak,nagyon szereti ,ahogy leteszem neki azonnal neki esik és befalja,a tálat is kinyalja! Bár az illata nagyon erős,az emberi orrnak már már büdös de a kutyus imádja,hiszen szín hús Kutyusom úgy látom szereti. Még csak pár napja eszi, de pillanatok alatt eltűnt a tányérjából!🙂 Ha az összes termékük közül kéne egyet választani, a kutyám ezt választaná! Imádja! Nem csak finom, hasznos is! Ezzel a táppal színesítem a kínálatot a kutyám számára. Jó,.hogy van ez az eledel, mert különben nem enne semmilyen vadhúst. Sok vitamint tartalmaz.Főleg a csipkebogyó miatt rendelem. Finom, jó állagú nedves táp. Ajánlom minden kutyagazdi figyelmébe. Könnyen ehető, valószínüleg jó ízű, mert.a kutyám nagyon szereti. Szereti a kutyus, mindig kéri. Úgy vettem észre, hogy ezt pakolja be a leghamarabb a pocakba. Biztosan ez ízlik neki a legjobban. Kellemes a táp szaga, egyáltalán nem büdös "halszagú". Ezt is nagyon szereti a kutyusom. Mindegy, hogy kisméretű vagy nagyobb szemű a táp.
További Kutyafajtákra Is Kíváncsi Vagy?
Agár
kutya bemutatása
Amerikai staffordshire terrier
kutya bemutatása
Argentin dog
kutya bemutatása
Ausztrál Juhászkutya
kutya bemutatása
Basset Hound
kutya bemutatása
Belga juhászkutya
kutya bemutatása
Bernáthegyi
kutya bemutatása
Berni Pásztorkutya
kutya bemutatása
Bichon havanese
kutya bemutatása
Border Collie
kutya bemutatása
Boston Terrier
kutya bemutatása
Boxer
kutya bemutatása
Bulldog
kutya bemutatása
Bullterrier
kutya bemutatása
Cane Corso
kutya bemutatása
Cardigan Welsh Corgi
kutya bemutatása
Cavalier King Charles Spaniel
kutya bemutatása
Cavapoo
kutya bemutatása
Cocker Spániel
kutya bemutatása
Csivava
kutya bemutatása
Dalmata
kutya bemutatása
Dobermann
kutya bemutatása
Erdélyi kopó
kutya bemutatása
Foxterrier
kutya bemutatása
Francia bulldog
kutya bemutatása
Golden retriever
kutya bemutatása
Ír Szetter
kutya bemutatása
Jack Russell Terrier
kutya bemutatása
Kínai Kopasz Kutya
kutya bemutatása
Kínai Shar Pei
kutya bemutatása
Komondor
kutya bemutatása
Kuvasz
kutya bemutatása
Labradoodle
kutya bemutatása
Labrador
kutya bemutatása
Lagotto Romagnolo
kutya bemutatása
Lakeland Terrier
kutya bemutatása
Leonbergi
kutya bemutatása
Maltipoo
kutya bemutatása
Máltai Selyemkutya
kutya bemutatása
Mopsz
kutya bemutatása
Mudi
kutya bemutatása
Nagy Svájci Havasi Kutya
kutya bemutatása
Németjuhász
kutya bemutatása
Óriás Schnauzer
kutya bemutatása
Papillon
kutya bemutatása
Pekingi palotakutya
kutya bemutatása
Pomerániai törpespicc
kutya bemutatása
Puli
kutya bemutatása
Pumi
kutya bemutatása
Rottweiler
kutya bemutatása
Schnauzer
kutya bemutatása
Selyemszőrű terrier
kutya bemutatása
Shetlandi juhászkutya
kutya bemutatása
Shiba Inu
kutya bemutatása
Si-cu
kutya bemutatása
Skót terrier
kutya bemutatása
Szamojéd
kutya bemutatása
Szibériai husky
kutya bemutatása
Tacskó
kutya bemutatása
Tibeti Masztiff
kutya bemutatása
Tibeti Spániel
kutya bemutatása
Toy Uszkár
kutya bemutatása
Törpe Schnauzer
kutya bemutatása
Törpe Tacskó
kutya bemutatása
Törpe Uszkár
kutya bemutatása
Uszkár
kutya bemutatása
Újfundlandi
kutya bemutatása
Vizsla
kutya bemutatása
Weimari Vizsla
kutya bemutatása
West Highland White Terrier
kutya bemutatása
Whippet
kutya bemutatása
Yorkshire Terrier
kutya bemutatása