A Nagy svájci havasi kutya Bemutatása
A nagy svájci havasi kutyákat igazi „mindenes” kutyákká fejlesztették, annak érdekében, hogy minél többféle munkát el tudjanak velük végeztetni (pl.: szarvasmarha terelés, kocsihúzás, őrzés stb.). Manapság már főleg házikedvencekként élvezik az életüket, de a munkás múltjuk miatt szeretik, ha akad valami elfoglaltság számukra.
Hiába fajtatiszta kutyákról van szó, sajnos őket is meg lehet találni a menhelyeken, állatvédőknél és fajtaspecifikus állatmentőknél. Ha van rá lehetőséged, fogadj örökbe!
A nagy svájci havasi kutya fajta szinte mindenféle kutyasportban kiválóan teljesít (az ügyességitől a súlyhúzásig bármiben). Nagyon ragaszkodóak és játékosak, viszont elég nagytestű kutyák is, ezért nem igazán alkalmasak kezdő gazdik számára. Egy aktív, tapasztalt, kutyaszerető, nagy otthonnal rendelkező családnak ideális a nagy svájci havasi kutya fajta.

A Nagy Svájci Havasi Kutya Részletes Bemutatása
A nagy svájci havasi kutya egy jókiállású, éber és erőteljes kutyafajta, amelyet elsősorban az elkötelezett rajongók ismernek. A nagy svájci havasi kutya feltűnő megjelenésével és méretével sétáltatás közben garantáltan felhívja magára az emberek figyelmét, és gyakran kérdezik meg a gazdiktól: „Hát ez meg milyen fajta?” A nagy svájci havasi kutya 50 kg-ot meghaladó súlya és erőteljes hangja miatt kiváló házőrző, ugyanakkor szívében szelíd, odaadó, és különösen szereti a gyerekeket.
A nagy svájci havasi kutya nem való lakásba; olyan helyre van szüksége, ahol bőven van helye bent és kint is. Eredetileg szarvasmarhák terelésére, kocsihúzásra és őrszolgálatra használták őket, így a nagy svájci havasi kutya ma is boldogan végez bármilyen feladatot, amit adnak neki. Kiemelkedően teljesít az engedelmességi, ügyességi és testalkati versenyeken, valamint terápiás kutyaként és kutató-mentő kutyaként is bizonyította rátermettségét.
A nagy svájci havasi kutya hatalmas mérete miatt fontos, hogy a gazdik már kölyökkorban elkezdjék a nevelést és szocializációt. A nagy svájci havasi kutya lassan érő típus, hároméves koráig kölyökkutyának számít, így hosszabb időt igényel a teljes kifejlődése, mind fizikailag, mind szellemileg.
Bár a nagy svájci havasi kutya nem mindenki számára ajánlott, azok, akik szeretik a kihívásokat, és készek gondoskodni és nevelni egy ilyen hatalmas fajtát, kiváló társat találnak benne.
A Nagy Svájci Havasi Kutya Számára az Alábbi Tápokat Javasoljuk
A Nagy svájci havasi kutya Legfőbb Ismérvei
Fontos Tudnivalók a Nagy Svájci Havasi Kutya Fajtaválasztásakor
-
A nagy svájci havasi kutya nem alkalmas lakásban való tartásra. Számára a nagy udvaros családi házak az ideálisak.
-
A nagy svájci havasi kutya eredetileg munkára tenyésztett fajta, ezért a mai napig igényli, hogy valamilyen feladatot kapjon. A mentális stimuláció elengedhetetlen számára.
-
Bár a nagy svájci havasi kutya általában jól kijön a kisgyerekekkel, mérete miatt balesetveszélyes lehet a picik számára.
-
A nagy svájci havasi kutya hajlamos a túlhevülésre, ezért a nagy melegben jobb, ha bent tartják, légkondicionált helyen.
-
Néhány nagy svájci havasi kutya szereti vadászni és hajtani a kistestű állatokat. A szomszéd macskájának és egyéb háziállatoknak a biztonsága érdekében fontos, hogy az udvar jól körbe legyen kerítve, és házon kívül mindig pórázon legyen a kutya.






Kutyatáp szakértőnk és alapítónk, Vargyas Imre szakvéleménye a nagy svájci havasi kutyáról:
✔️ kutya táplálkozási szakember, aki a kutyák étel-allergiás betegségeinek megelőzésére tette fel az életét
✔️ 5+ éves közvetett kutyatáp gyártói tapasztalat, éves szinten közel 20,000+ kutya kutyatápjáért felel
✔️ a nagynevű brit CPD által elismert Kutyatáplálkozási szakember
——————–
“2017 elején alapítottuk testvéreimmel a CricksyDog-ot, hogy közösen olyan kutyatápot alkossunk meg, aminek célja a kutyák egészséges táplálása. Ez a mi, Vargyas testvérek soha nem múló célkitűzése, immáron több mint 7 éve. Számunkra a házikedvenc biztonsága és a minőség az első.
A nagy svájci havasi kutya (Greater Swiss Mountain Dog) egy impozáns megjelenésű, erős és munkakedvelő kutyafajta, amelyet eredetileg a svájci Alpokban tenyésztettek ki, hogy különféle mezőgazdasági feladatokat lásson el, például terelést, őrzést, szekeres húzást és nehéz terhek szállítását. Ez a fajta a négy svájci havasi kutya közül a legnagyobb, és az egyik legrégebbi is, bár sokáig viszonylag ismeretlen maradt a világ más részein. A nagy svájci havasi kutya lenyűgöző ereje és kitartása mellett híres barátságos és kiegyensúlyozott természetéről is, ami kiváló családi kutyává teszi.
A nagy svájci havasi kutya nagy testű, izmos kutya, amely méretével és erejével egyaránt kitűnik. Átlagos testtömege 50-70 kilogramm között mozog, magassága pedig a kanok esetében 65-72 centiméter, míg a szukák valamivel kisebbek, 60-68 centiméter magasak. A fajta legjellegzetesebb vonása a rövid, sűrű, háromszínű szőrzet, amely fekete alapszínű, rozsdabarna jegyekkel az arcon, a lábakon és a mellkason, valamint fehér jelölésekkel a pofán, a mellkason és a lábvégeken. A nagy svájci havasi kutya feje széles, erőteljes, intelligens és barátságos kifejezéssel, sötétbarna szemekkel, közepes méretű, lelógó fülekkel.
A nagy svájci havasi kutya temperamentuma különösen barátságos, hűséges és megbízható. Ez a fajta híres arról, hogy szoros kapcsolatot alakít ki a családjával, és természetes őrző ösztönei miatt kiváló házőrző is lehet, bár általában nem agresszív. A nagy svájci havasi kutya rendkívül társaságkedvelő, és jól kijön mind a gyerekekkel, mind más háziállatokkal, ami ideálissá teszi családi kutyaként. Ennek ellenére erős és magabiztos, ami azt jelenti, hogy következetes nevelést igényel, különösen fiatal korban, hogy jól szocializált és jól nevelt kutya váljon belőle.
A nagy svájci havasi kutya intelligens és tanulékony, de olykor makacs lehet, ami némi türelmet és következetességet igényel a gazdájától. A pozitív megerősítésen alapuló tréningek különösen hatékonyak ennél a fajtánál, mivel a nagy svájci havasi kutya szívesen tanul, és örömmel tesz eleget gazdája kérésének. Bár ez a kutya erős és nagy, nem igényel túlzott mennyiségű mozgást, de rendszeres testmozgásra van szüksége, hogy egészséges és kiegyensúlyozott maradjon. A nagy svájci havasi kutya különösen jól érzi magát a szabadban, és szeret sétálni, túrázni, valamint részt venni a családi tevékenységekben.
Egészségügyi szempontból a nagy svájci havasi kutya általában egészséges fajta, de mint minden nagytestű kutya, hajlamos lehet bizonyos genetikai betegségekre, például a csípő- és könyökdiszpláziára, valamint a gyomorcsavarodásra, ami súlyos és életveszélyes állapot. Fontos, hogy a nagy svájci havasi kutya gazdája tisztában legyen ezekkel a kockázatokkal, és biztosítson megfelelő állatorvosi ellenőrzést, kiegyensúlyozott étrendet és rendszeres testmozgást a kutya egészségének megőrzése érdekében.
A nagy svájci havasi kutya kiváló családi kutya lehet, különösen olyan családok számára, akik értékelik a fajta hűségét, védelmező természetét és impozáns megjelenését. Ez a kutya jól érzi magát tágas környezetben, például vidéki házaknál, ahol van hely a mozgásra és a felfedezésre. A nagy svájci havasi kutya rendkívül szeretetteljes és hűséges a családjához, de fontos, hogy gazdája tisztában legyen a fajta igényeivel és kihívásaival, különösen a nevelés és a szocializáció terén.
Összességében a nagy svájci havasi kutya egy rendkívül szerethető, hűséges és erős kutyafajta, amely kiváló társ lehet olyan gazdák számára, akik értékelik a fajta nyugodt természetét, munkakedvét és impozáns megjelenését. A nagy svájci havasi kutya nemcsak a családok, hanem egyedülállók és aktív, sportos életmódot folytató emberek számára is tökéletes választás lehet, hiszen rendkívül alkalmazkodó, hűséges és szeretetteljes. Ha valaki egy olyan kutyát keres, aki különleges megjelenésével és szeretetteljes természetével minden nap örömöt hoz az életébe, a nagy svájci havasi kutya kiváló választás lehet. A nagy svájci havasi kutya minden szempontból egy figyelemre méltó és egyedi fajta, amely bármilyen otthonba képes boldogságot és biztonságot hozni.
A Nagy svájci havasi kutyáknak a fent is szereplő Ted tápokat javaslom.”
A Nagy Svájci Havasi Kutya Történelme
A nagy svájci havasi kutyákat tartják Svájc egyik legrégebbi kutyafajtájának. Származásukról számos elmélet látott napvilágot, de a legnépszerűbb szerint nagy, masztiffszerű kutyáktól származnak, akiket a megszálló római légiósok hoztak az Alpokba.
A svájci havasi kutyák ősei terelő-, őr- és húzókutyákként szolgáltak. Egy időben ez a fajta volt a legnépszerűbb Svájcban. Az 1900-as évekre azonban számuk jelentősen megcsappant, valószínűleg azért, mert a svájci farmokon más kutyák, illetve gépek vették át az eddig általuk végzett feladatokat.
1908-ban ez Albert Heim nevű kutató két kutyát fedezett fel a Svájci Kennel Klub jubileumán, akiket „rövidszőrű berni pásztorkutyaként” tartották nyilván. Azonban Heim felismerte, hogy teljesen más kutyáról van szó, megállapította, hogy ezek a kutyák a Sennenhund típus tagjai (négy fajtából álló család).
Heim lobbizott, hogy ezeket a kutyákat különálló fajtaként ismerjék el, majd 1909-ben a Svájci Kennel Klub felvette a nagy svájci havasi kutyát a nyilvántartásukba.
Azóta a fajta népszerűsége lassan, de folyamatosan nőtt. 1968-ban az első svájci havasi kutyát bevitték az Amerikai Egyesült Államokba, majd nem sokkal ezután meg is alakult az Amerikai Nagy Svájci Havasi Kutya Klub. Az AKC 1995-ben ismerte el a fajtát és a munkáskutyák csoportjába sorolta.
A Nagy Svájci Havasi Kutya Mérete
Marmagasságuk kb. 60-72 cm, súlyuk 58-62 kg. A szukák valamivel kisebbek, mint a kankutyák.
A Nagy Svájci Havasi Kutya Személyisége
A nagy svájci havasi kutya gyengéd, éber és szórakoztató kutyafajta, amely nemcsak magabiztos, de időnként makacs is lehet. Merész személyiségük miatt a nagy svájci havasi kutya olyan gazdiknak való, akik kedvesek, de határozottak és magabiztosak is egyben. Ez a kutyafajta rendkívül éber és figyelmes, mindig keres valamit, és azonnal érzi, ha valami nincs rendben. Hangos ugatásuk és figyelmes természetük kiváló őrzőkutyává teszi őket, bár általában nem túl agresszívak.
A nagy svájci havasi kutya temperamentumát számos tényező befolyásolja, beleértve a genetikát, a képzettséget és a szocializációt. Egy jó temperamentumú nagy svájci havasi kutya kölyök kíváncsi és játékos, hajlandó közeledni az emberekhez, és jól viseli, ha hozzáérnek. Amikor egy nagy svájci havasi kutya kölyökkutya közül választasz, érdemes a középutat keresni: ne vidd haza azt, aki a legtöbbet bunyózik a testvéreivel, de ne is azt, aki a sarokban megbújva félénknek tűnik.
Fontos, hogy ha lehetőséged van rá, nézd meg a nagy svájci havasi kutya kölyök szüleit, különösen az anyát, hiszen tőlük örökli a legtöbb tulajdonságát. Ha az anya nyugodt és kiegyensúlyozott, nagy valószínűséggel a kiskutya is ilyen lesz, mire felnő.
A nagy svájci havasi kutyának, mint minden kutyának, szüksége van a korai szocializációra. A nagy svájci havasi kutya számára fontos, hogy már kölyökkorában sokféle emberrel, látnivalóval, hanggal és élménnyel találkozzon. A megfelelő szocializáció segít abban, hogy a nagy svájci havasi kutya felnőtt korára határozott és kiegyensúlyozott kutyává váljon.
A kutyaiskola vagy a kutyamegőrzők nagyszerű kezdőpontok lehetnek a nagy svájci havasi kutya számára. Emellett a rendszeres séták nyüzsgő parkokban, kutyabarát üzletek látogatása, vagy a szomszédokkal közös séták mind segítenek abban, hogy a nagy svájci havasi kutya megszokja a társaságot, és kiegyensúlyozott, magabiztos felnőtt kutyává váljon.
A Nagy Svájci Havasi Kutya Egészsége
Sajnos hajlamosak bizonyos betegségekre, amelyeket, ha időben észlelnek az emberek, akkor akár teljes mértékben gyógyítható vagy nem válik súlyosabbá.
A nagy svájci havasi kutyákra jellemző betegségek a következők:
Csípő diszplázia: Ez egy örökletes betegség, ilyenkor a combcsont nem illeszkedik szorosan a csípőízületek medenceüregébe. A csípő diszplázia klinikai tünetekkel vagy akár anélkül is fennállhat. Ilyen esetekben néhány kutya sántít vagy fájlalja az egyik vagy akár mindkét hátsó lábát. Ahogy a kutyák idősödnek ízületi gyulladások is kialakulhatnak. Csípő diszpláziával élő kutyák nem szaporodhatnak, ezért mindig kérj a tenyésztőktől egy olyan papírt, ami igazolni tudja, hogy leendő kutyád szülei nem szenvednek a betegségben.
Könyök diszplázia: Szintén egy örökletes betegség, amely a nagyobb testű kutyáknál gyakori. Úgy vélik, hogy ezt a kutya könyökét alkotó három csont különböző növekedési/fejlődési üteme okozza, ami ízületi lazasághoz vezet. Ez nagyon fájdalmas sántasággal járhat. Az állatorvos akár még a műtétet is javasolhatja ilyen esetek orvoslására, de számos esetben elég a fájdalomcsillapító kezelés is.
Porcelhalás (OCD): a porcok helytelen növekedése okozza a problémát. Fájdalmas ízületi merevséget okoz, olyannyira, hogy a kutya még csak behajlítani sem tudja a könyökét. Kutyáknál már 4-9 hónapos korban kimutatható. Helytelen tápok fogyasztása („növekedés elősegítő tápok”) hozzájárulhat a probléma kialakulásához.
Patellar luxation: másnevén térdkalácsficam, kistestű kutyáknál rendkívül gyakori probléma. Ez akkor fordul elő amikor a lábukban található 3 csont – femur (combcsont), patella (térdkalács), tibia (sípcsont) – nem illeszkedik helyesen, tehát könnyedén elmozdulnak. Ez sántasághoz és egyéb rendellenes járási formákhoz vezethet. Ez egy veleszületett, örökölhető betegség, ami azt jelenti, hogy már a kutya születésekor is jelen van, bár tényleges eltérés vagy ficam csak sokkal később következik be. A csontok egymáson való koptatása miatt ízületi gyulladások is jelentkezhetnek. Négy különböző szintjét különböztetjük meg a betegségnek, ahol az 1. szintű az esetenkénti ficamot, átmeneti sántítást jelöli, a betegség 4. szintjénél a sípcsont elmozdulása már olyan mértékű, hogy műtéti beavatkozás nélkül nem is lehet segíteni rajta. A kutyák ún. ó-lába is emiatt alakul ki.
Gyomorcsavarodás (Gastric Dilatation-Volvulus, GDV): Ez az életveszélyes betegség a nagytestű, mély mellkasú kutyáknál jellemző (pl.: Golden Retriever, németjuhász). Főleg azokat a kutyákat érinti ez a betegség, akik naponta egyszer kapnak enni, gyorsan esznek, evés után rögtön rengeteg vizet isznak, és egyből intenzíven mozognak. Ez akkor fordul elő, amikor a kutya gyomrába felesleges levegő kerül, a gyomruk megcsavarodik. Ilyenkor ezt a kutyák nem tudják felböfögni, kihányni, ez pedig akadályozza a normális véráramlást is. A kutya vérnyomása leesik, sokkos állapotba kerül. Azonnali orvosi ellátásra van szükség, különben a kutyus elpusztulhat. Tünetek: gyomor gyors felfúvódása, hányinger, öklendezés, gyors pulzus, depresszió, levertség, gyengeség.
Lép torzió: a lép, mint sok más szerv, elfordulhat. Ha elfordul, kitágul és vérrel telítődik. A tünetek nem mindig egyértelműek, de előfordulhat hányás, láz, fakó fogíny és érzékenység. A lépcsavarodás azonnali állatorvosi ellátást igényel, gyakran csak műtéttel orvosolható probléma. Sokszor a gyomorcsavarodással együtt jelentkezik.
Szürkehályog: Homályos, rossz látást okoz ez a betegség. A kutya szeme(i) zavarosak lesznek. Szürkehályog általában idős korban jelentkezik a kutyáknál, és néha műtéttel lehet javítani a kutyusok látását.
Distichiasis: Akkor beszélünk erről a rendellenességről, amikor a szempillák a szemhéj mirigyek kivezetőjáratain keresztül nőnek. Az ilyen irányban növekvő szempillák irritálják a szem felszínét, szaruhártya gyulladáshoz és szakadáshoz is vezethet.
Entrópia: Az entrópia a szemhéj befelé görbülését jelenti. Általában mindkét szem alsó szemhéját érinti, irritációt és látásvesztést okozva. Általában a kutyák egy éves kora után fordul elő a betegség, viszont a probléma megoldására irányuló műtétet általában a kutyák felnőtt koráig halasztják.
Panosteitis: gyulladásos, sántasághoz vezető állapot. A nagytestű kutyáknál jellemző és a folyamatos csontnövekedéssel köthető össze. Egy ilyen betegséggel küzdő kutya már 5-12 hónapos korában sántíthat az egyik lábán, majd a másikon is, végül teljesen lebénul. Általában nincsenek hosszútávú hatásai. Pihenésre és korlátozott mozgásra lehet szükség egy ideig, ha a kutyának fájdalmai vannak.
„Swissy Lick”: a kutyának folyamatos késztetése van arra, hogy eszeveszetten megnyaljon és/vagy lenyeljen bármit, amit csak meglát. Kialakulásának oka ismeretlen, bár több szakértő hozta összefüggésbe a súlyos gyomor-bélrendszeri problémákkal. Savcsökkentő gyógyszerekkel kezelhető. Ez sokkal gyakoribb a fiatal kutyáknál, de idősebbeknél is előfordulhat.
A Nagy Svájci Havasi Kutya Gondozása
Ez a kutyafajta nem való lakásba. Munkás múltjuk és méreteik miatt is olyan helyre van szükségük, ahol kedvükre futkározhatnak. Ettől függetlenül nincsen kiemelkedően nagy mozgásigényük.
Svájci örökségüknek köszönhetően ez a fajta jobban kedveli a hidegebb éghajlatot és imádják a havat. Emiatt nem meglepő, hogy hajlamosak a hőgutára, nem bírják jól a meleget. Nyáron kímélni kell őket, nem szabad megerőltető feladatokat adni nekik a kánikulában, a sétákat pedig a kora reggeli vagy késő esti órákra kell időzíteni. A nyári nagy melegben jobb, ha egy légkondicionált helyen vannak. Ha kint kell lenniük, gondoskodni kell arról, hogy legyen számukra egy árnyékos hely és sok friss víz.
Egy nagy svájci havasi kutyakölyöknek különleges gondozásra van szüksége. Sok nagytestű kutyához hasonlóan ők is gyorsan nőnek négy és hét hónapos koruk között, így sajnos hajlamosak a csontrendellenességre és sérülésekre.
A kölyköket jó minőségű, alacsony kalóriatartalmú táppal kell etetni, hogy ne növekedjenek túl gyorsan. Nem szabad őket kemény felületen futtatni (pl.: járdán, betonon, aszfalton), nem szabad hagyni azt sem, hogy sokat ugrándozzanak (főleg magasabb helyekről), hiszen kétéves korukig az ízületeik még nem fejlődnek ki rendesen, így könnyebben megsérülnek. A fűben nyugodtan játszhatnak és szaladgálhatnak!
Mint minden kutyát, őket is szocializálni kell – meg kell tanítani őket, hogyan viselkedjenek idegen állatok és emberek társaságában – már kölyökkoruktól kezdve.
Ami a szobatisztaságot illeti: bár minden kutya más és más, a nagy svájci havasi kutya rajongók szerint ők bizony a lassan érő típushoz tartoznak. Ennek oka nem egészen világos még. A kölyköknek beletelik pár hétbe mire rájönnek a ketrechez szoktatás és a szobatisztaságra nevelés lényegére, általános koncepciójára, de a teljes szobatisztaság eléréséhez akár hónapokat is várni kell.
Hetente kétszer-háromszor érdemes megmosni a kutyusok fogát, a fogkőlerakódás megelőzése és a baktériumok eltávolítása érdekében. A napi fogmosás még inkább javasolt, hiszen ezzel a fogíny egészségét is biztosítani tudják a gazdik.
Havonta 1-2 alkalommal kell a körmüket levágni. Ha már hallod, ahogy a padlón kopognak, akkor bizony eljött az ideje a körömvágásnak. Legyél nagyon óvatos, hiszen a kutyák körmei nagyon érzékenyek, ha nem vagy magabiztos, inkább keress fel egy kutya kozmetikust!
Hetente kell ellenőrizni a füleket is, hogy nincs-e bőrpír vagy rossz szag, ezek ugyanis fertőzésre utalnak. Egy vattakoronggal tisztítsd meg a fület az állatorvos által javasolt tisztítószerrel. Nem szabad túl mélyen benyúlni a fülbe, a hallójárathoz!
A Nagy Svájci Havasi Kutya Etetése
Hogy felnőtt kutyádnak mi az ideális napi adagja az nagyban függ a kutya méretétől, testalkatától, metabolizmusától és aktivitás szintjétől. Éppannyira különbözőek a kutyák, mint mi emberek, ezért nem lehet pontos adatokat meghatározni. Teljesen egyértelmű, hogy egy izgő-mozgó kutyusnak sokkal több tápanyagra van szüksége, mint egy lusta kutyusnak. A megvásárolt táp minősége is rengeteget számít – minél jobb minőségű a táp, annál táplálóbb lesz az a kutyusod számára.
Sokkal jobb naponta kétszer adni nekik enni, hiszen így nem tudják rögtön felfalni az egész napi adagjukat. Ha nem vagy biztos az adagolásban és nem tudod eldönteni, hogy kutyusod már túlsúlyos-e vagy sem, íme egy trükk, amivel ezt könnyen ellenőrizheted!
Először is, ha csupán csak ránézel a kutyádra látnod kell a derekát. Ezután helyezd a hátára a kezedet úgy, hogy a hüvelykujjaid a gerinc vonalában legyenek. Érezned kell a kutya bordáit anélkül, hogy nagyobb nyomást helyeznél rá. Ha ez nem sikerül, akkor kutyusodnak többet kell mozognia és kevesebbet kell ennie.
Érdemes egyeztetni az állatorvossal a kutyus étrendjével kapcsolatban. Mivel nagytestű kutyákról van szó, az átlagosnál kicsit több tápra van szükségük, de nem mindegy, hogy milyen tápértékekkel rendelkező eledelt tesznek eléjük.
További etetési tanácsokért, tippekért fordulj hozzánk bizalommal elérhetőségeink valamelyikén!
A Nagy Svájci Havasi Kutya Színe és Ápolása
A nagy svájci havasi kutya sűrű, pár centiméteres külső szőrzettel rendelkezik, amely alatt egy vastag aljszőrzet található. Ennek a fajta kutyának a szőrhullása az év nagy részében minimális, mindössze évente kétszer vedlik jelentősebben. A nagy svájci havasi kutya színe jellemzően fekete, rajta rozsdavörös és/vagy fehér foltokkal, amelyek az arcon és a testen is megtalálhatók.
A nagy svájci havasi kutya ápolása nem túl bonyolult, mivel rövid szőrzete könnyen gondozható, és csak szükség szerint kell fürdetni. Hetente egyszer-kétszer érdemes átfésülni a nagy svájci havasi kutyát, hogy bundája szép, tiszta és ápolt maradjon.
Fontos, hogy már kölyökkorban hozzászoktasd a nagy svájci havasi kutyát a rendszeres vizsgálatokhoz. Fogd le a mancsait, ellenőrizd a száját, fogait, hogy a nagy svájci havasi kutya pozitív élményként élje meg ezeket a tevékenységeket. Jutalomfalatokkal és dicsérettel még jobban megkönnyítheted ezt a folyamatot, így felnőtt korában az állatorvosnál sem lesz gond a nagy svájci havasi kutyával.
Az ápolás kiváló lehetőséget nyújt arra, hogy észrevedd a nagy svájci havasi kutya bőrén, orrán, szemén, vagy száján esetlegesen megjelenő sebeket, hegeket, bolhákat, bőrpírt vagy gyulladásokat. A heti rendszerességgel végzett ellenőrzés segít a betegségek kezdetleges tüneteinek időben történő felismerésében, így a nagy svájci havasi kutya hosszú távon is egészséges maradhat.
A Nagy Svájci Havasi Kutya viszonya más állatokkal és gyerekekkel
A nagy svájci havasi kutyák élvezik a fiatalok figyelmét és társaságát is, főleg, ha már kölyökkorban elkezdték szocializálni őket és emellett a gyerekek is tudják, hogyan kell viselkedni egy kutya társaságában. Kisgyerekekkel azonban soha nem szabad ezeket a kutyákat felügyelet nélkül hagyni, bármilyen barátságosak is a kicsikkel szemben. Ami nekik játék lehet, az könnyen sérülés lehet egy kisgyerek számára. A méretük miatt pedig könnyen feldönthetik, megsebesíthetik a gyerekeket.
Mint minden kutyafajtánál, itt is elmondjuk, hogy rendkívül fontos a gyerekeknek is megtanítani, hogyan kell viselkedni a kutyákkal, hiszen mindig akadhatnak kivételek és lehet, hogy odakap egy ingerült kutyus és hamar bekövetkezik a baj.
Hiába barátságosak a kutyusok a picikkel is, felügyelet nélkül soha nem lehet együtt kutya és kisgyerek. Természetesen, a kutyákat is nevelni kell a helyes viselkedésre, éppúgy, mint a gyerekeket.
A jólnevelt svájci havasi kutyák általában szeretik a többi kutya társaságát, nagyon szeretik a kiadós játékokat. Ez különösen igaz azoknál a kutyáknál, akiket már kölyökkorban szocializáltak és/vagy több háziállattal osztoztak az udvaron. Minden fajtánál előfordul, így náluk is, hogy az azonos nemű, nem ivartalanított kutyák egyáltalán nem tolerálják egymást.
A nagy svájci havasi kutyáknak nincs kimondottan nagy vadászösztönük, de vannak köztük olyan kutyusok, akik előszeretettel kergetik a mókusokat, macskákat és más kisállatokat. A család többi háziállata akkor nyugodhat meg igazán, ha a nagy svájci havasi kutyákat már kölyökkorukban elkezdik nevelni és szocializálni.
A Nagy svájci havasi kutyák Etetésére Az Alábbi Tápokat, Jutalomfalatokat Javasoljuk
A Nagy Svájci Havasi Kutyák magas energiaszintjének, és sok mozgásának köszönhetően olyan kutyatápra van szüksége, ami megfelelő utánpótlást jelent a nap során felemésztett vitamin, zsír, és fehérjeforrásaira. Ebben tudunk mi a CricksyDognál segíteni száraztápjainkkal és jutalomfalatainkkal nekik.
Több Mint 20,000 Pozitív Visszajelzés Örvendeztetett Már Meg Bennünket…
Itt most csak a 20 legfrissebbet listázzuk ki Neked.
A 2 éves Beagle imádja és hátat fordít mindenkinek, fedezi az utolsó szemig a tányérját! Pedig nem irigy, de ebből nem adna senkinek! A kutyám 11 éves és nagyon szereti Egyszer későn rendeltem és egy napot elcsúsztam a saját hibámból! Az alapvetően válogatós kutyánk szívesen megeszi, külön jó, hogy kis szemű táp is kapható külön a kistestű kutyáknak 👍 Nagyon elégedett vagyok a junior marha húsos hipoallergen táppal, a kis Bichon Havanese 4 hónapos kiskutyám már nem vakarózik és a szőre is nagyon selymes. Az Ely nedves kutyaeledelt nagyon szeretik minden ízben a kutyusaim. Az Ely nedves kutyaeledelt minden ízben imádják a kutyusaim. A Juliet Hipoallergén bárányos száraz kutyatápot még mindig nagyon szívesen ropogtatják.
hiteles vásárlói visszajelzés
hiteles vásárlói visszajelzés
hiteles vásárlói visszajelzés
hiteles vásárlói visszajelzés
Ellenőrzött értékelés - eredeti megtekintése
hiteles vásárlói visszajelzés
Vettem egy 2,5 kg - os tételt kényszerből " minőségi " tápot! A 2/3 - a megvan mert másnap megjött az Oscar! Ha próbálom kicsit keverni, akkor is kiválogatja a kutyám! Ez egy igazi értékelés!Ellenőrzött értékelés - eredeti megtekintése
hiteles vásárlói visszajelzés
hiteles vásárlói visszajelzés
Ellenőrzött értékelés - eredeti megtekintése
hiteles vásárlói visszajelzés
hiteles vásárlói visszajelzés
hiteles vásárlói visszajelzés
hiteles vásárlói visszajelzés
hiteles vásárlói visszajelzés
hiteles vásárlói visszajelzés
Ellenőrzött értékelés - eredeti megtekintése
hiteles vásárlói visszajelzés
Ellenőrzött értékelés - eredeti megtekintése
hiteles vásárlói visszajelzés
Ellenőrzött értékelés - eredeti megtekintése
hiteles vásárlói visszajelzés
hiteles vásárlói visszajelzés
hiteles vásárlói visszajelzés
hiteles vásárlói visszajelzés
További Kutyafajtákra Is Kíváncsi Vagy?
Agár
kutya bemutatása
Amerikai staffordshire terrier
kutya bemutatása
Argentin dog
kutya bemutatása
Ausztrál Juhászkutya
kutya bemutatása
Basset Hound
kutya bemutatása
Belga juhászkutya
kutya bemutatása
Bernáthegyi
kutya bemutatása
Berni Pásztorkutya
kutya bemutatása
Bichon havanese
kutya bemutatása
Border Collie
kutya bemutatása
Boston Terrier
kutya bemutatása
Boxer
kutya bemutatása
Bulldog
kutya bemutatása
Bullterrier
kutya bemutatása
Cane Corso
kutya bemutatása
Cardigan Welsh Corgi
kutya bemutatása
Cavalier King Charles Spaniel
kutya bemutatása
Cavapoo
kutya bemutatása
Cocker Spániel
kutya bemutatása
Csivava
kutya bemutatása
Dalmata
kutya bemutatása
Dobermann
kutya bemutatása
Erdélyi kopó
kutya bemutatása
Foxterrier
kutya bemutatása
Francia bulldog
kutya bemutatása
Golden retriever
kutya bemutatása
Ír Szetter
kutya bemutatása
Jack Russell Terrier
kutya bemutatása
Kínai Kopasz Kutya
kutya bemutatása
Kínai Shar Pei
kutya bemutatása
Komondor
kutya bemutatása
Kuvasz
kutya bemutatása
Labradoodle
kutya bemutatása
Labrador Retriever
kutya bemutatása
Lagotto Romagnolo
kutya bemutatása
Lakeland Terrier
kutya bemutatása
Leonbergi
kutya bemutatása
Maltipoo
kutya bemutatása
Máltai Selyemkutya
kutya bemutatása
Mopsz
kutya bemutatása
Mudi
kutya bemutatása
Nagy Svájci Havasi Kutya
kutya bemutatása
Németjuhász
kutya bemutatása
Óriás Schnauzer
kutya bemutatása
Papillon
kutya bemutatása
Pekingi palotakutya
kutya bemutatása
Pomerániai törpespicc
kutya bemutatása
Puli
kutya bemutatása
Pumi
kutya bemutatása
Rottweiler
kutya bemutatása
Schnauzer
kutya bemutatása
Selyemszőrű terrier
kutya bemutatása
Shetlandi juhászkutya
kutya bemutatása
Shiba Inu
kutya bemutatása
Si-cu
kutya bemutatása
Skót terrier
kutya bemutatása
Szamojéd
kutya bemutatása
Szibériai husky
kutya bemutatása
Tacskó
kutya bemutatása
Tibeti Masztiff
kutya bemutatása
Tibeti Spániel
kutya bemutatása
Toy Uszkár
kutya bemutatása
Törpe Schnauzer
kutya bemutatása
Törpe Tacskó
kutya bemutatása
Törpe Uszkár
kutya bemutatása
Uszkár
kutya bemutatása
Újfundlandi
kutya bemutatása
Vizsla
kutya bemutatása
Weimari Vizsla
kutya bemutatása
West Highland White Terrier
kutya bemutatása
Whippet
kutya bemutatása
Yorkshire Terrier
kutya bemutatása