Mindannyian azt akarjuk, hogy kutyusaink a lehető leghosszabb ideig legyenek velünk boldogságban és egészségben. Gazdiként felelősek vagyunk kutyáink egészségéért. Íme 10 tipp, melyek segítségével minden kutyus boldogabb és egészségesebb élet élhet!

 

1. Ivartalanítás

Az ivartalanítás után a tüzelés megszűnik a kutyáknál, a nőstény kutyusoknál ez segíthet megelőzni az emlőrákot, a pyometrát (gyennyes méhgyulladás) és az egyéb méh fertőzéseket. A hím kutya ivartalanításával a kutya kevésbé lesz agresszív, segít megelőzni a hererákot, a prosztatabetegségeket és a sérveket.

 

2. Oltások

Három hónapus korukra az anyatejből származó védő antitestek elfogynak és a betegségek elkerülése érdekében be kell oltani a kölyökkutyusokat. Az oltások megvédik a kutyákat a leggyakoribb fertőző betegségektől (pl.: leptospirózis, pestis, parvovírus, veszettség). Ezek mellett az állatorvos javasolhatja kedvencednek a kennel köhögés és Lyme-kór elleni védőoltásokat is. Az oltás megmentheti a kutyusok életét!

 

3. Látogassátok meg az állatorvost!

Hozzánk hasonlóan a kutyáknak is szüksége van a rendszeres orvosi vizsgálatokra. Az éves rutinvizsgálatok nemcsak kutyusodnak jó, hanem az állatorvosnak is, mert így sokkal teljesebb képe lesz a kutya egészségéről, állapotáról. Arról nem is beszélve, hogy sokkal hamarabb kiszűrhetők a különböző betegségek is, így időben orvosolni lehet a problémát. Emellett biztos, hogy az állatorvos kérdéseket tesz fel a kutyus viselkedésével, étkezési szokásaival, mozgásával kapcsolatban. Lehet, hogy olyan dologra hívja fel a figyelmed, ami eddig neked eszedbe sem jutott!

 

4. Bolhák és kullancsok elleni harc

A bőr viszketésén túl számos más egészségügyi problémát okozhatnak a bolhák kedvenceinknek. Például allergia, vérszegénység, galandférgek. Szerencsére rengeteg bolhavédő termék áll rendelkezésünkre. Ne feledd, ha több háziállatod van, akkor mindegy egyes kiskedvencednél be kell biztosítanod a bolha elleni védelmet!

Különösen kell figyelni a melegebb hónapokban a bolha és kullancsinvázióra, és a globális felmelegedés hatására egyre hosszabbak és melegebbek lesznek ezek az időszakok.

 

5. Szívférgek kezelése megelőzéssel

A szívférgességet nagyon nehéz kezelni, és akár halálos is lehet a kutyusok számára, ezért a megelőzés kifejezetten fontos. Kérd ki az állatorvos tanácsát, gyógyszeres kezeléssel megelőzhető a baj!

 

6. Biztosítsd a napi testmozgást

És nem, egy gyors séta ház udvarán nem megfelelő! A megfelelő mozgásnak köszönhetően kutyusod fizikailag és mentálisan is fitt marad, elégeti a felesleges energiáit, így nem kell tartani a rombolástól és agressziótól. A rendszeres mozgás segít a kutyus megfelelő testsúlyának megtartásában és a szív erősítésében. A kutyus mozgásigénye fajtától, nemtől, kortól és egészségügyi állapottól függ!

 

7. Figyelj kutyusod testsúlyára

A mozgáshiány és a túletetés ugyanolyan problémákhoz vezethet kutyáknál, mint az embereknél. A kutya saját magától nem tudja eldönteni, mennyi testmozgásra van szüksége vagy hogy milyen eledelek a legegészségesebbek számára. Ez kizárólag rajtad, gazdin múlik! Ízületi gyulladás, májbetegség, koszorúérbetegség, csak néhány példa a túlsúly miatt kialakuló egészségügyi problémák közül.

Kutyusod fogyásának elősegítése érdekében az állatorvos különböző mozgásformákat, alacsony kalóriatartalmú eledeleket (szuper prémium kutyaeledeleket, mint például a CricksyDog), vagy táp mennyiség csökkentését is javasolhatja.

Ha minden szükséges tápanyagot biztosítasz kedvencednek és rendszeresen mozogtok, akkor semmi nem akadályozhatja meg, hogy kutyusod és te is kirobbanó formában legyetek! Kezdjük az alapokkal! Kistestű kutyusoknak a Juliet, közepes és nagytestű kutyáknak pedig Ted hipoallergén tápjainkat ajánljuk!

 

8. Heti egészségügyi ellenőrzések

A betegségek megelőzésének egyik legjobb módja, ha hetente ellenőrzöd kutyusod egészségügyi állapotát. Vizsgáld meg a bundáját, bőrét, keress rajta duzzanatokat, sebeket. Ellenőrizd le a kutyus füleit és szemét, hogy nincs-e rajtuk bőrpír vagy bennük váladék. Végül figyeld meg az étkezési és ivási szokásait is, történt-e változás vagy sem az utóbbi időben. Ha bármi eltér a megszokottól, fordulj az állatorvoshoz.

 

9. Tartsd távol a veszélyes ételektől

Alkoholos italok, csokoládé, avokádó, kávé, zsíros ételek, makadámdió, romlott vagy penészes ételek, hagyma vagy hagymapor, szőlő, mazsola, só, fokhagyma, élesztős tészta és xilitollal édesített termékek. Ezek közül kivétel nélkül mindegyik élelmiszer veszélyes, akár halálos is lehet kutyusodra nézve. Oszd meg ezt a listát minden ismerősöddel, hogy ők is tisztában legyenek mit NEM szabad sohasem a kutyáknak adni!

 

10. Fogmosás!

A rossz lehelet fog- és ínyproblémákra utalhat. Az ételmaradékok, a nyál és a lepedék felhalmozódhat az ínyen és fogakon, ami pedig fertőzést is okozhat. Ha ez nincs megfelelően kezelve, akár fogszuvasodásig is fajulhat a probléma, de akár még a véráramba is bekerülhet, amitől szív-, tüdő-, máj-, vese-, csont- és ízületi betegségek is kialakulhatnak. A fogtisztítás elősegítésére mi is megalkottuk már a saját fogtisztító rágcsánkat, a Denty-t. Van fogtisztítónk külön kistestű és közép-nagy testű kutyusoknak is. Hetente ellenőrizd kutyusod fogait!

Alábbi cikkeink még érdekelhetnek:

allergia category-kutya-egeszseg tag-borgomba-elleni-kezeles tag-borgombak-kezelese tag-borgombas-fertozesek-kutyaknal tag-dermatofitozis-kutyaknal tag-haziallatok-borbetegsegei tag-kutyak-borapolasa tag-kutyak-borfertozesei tag-kutyak-egeszsege tag-kutyak-egeszsegvedelme tag-kutyas-borproblemak">
Kutyás bőrgombák kezelése és megelőzése – Tippek és tanácsok

Kutyás bőrgombák kezelése és megelőzése – Tippek és tanácsok

Ismerje meg velünk a kutyák bőrgombáinak kezelését és megelőzési módszereit, hogy négylábú barátja egészséges és boldog maradhasson.

bővebben
Függetlenül ellenőrzött
41080 vélemény