A kutyáknak van egy úgynevezett „belső kaki-iránytűjük”
Biztosak vagyunk benne, hogy a bevezetőnkben felkaptad a fejed a mágneses mező kifejezésre. Jogosan vetődik fel a kérdés: mi köze a kakilásnak a mágneses mezőkhöz? Nos, tanulmányok szerint a kutyák egy ún. „kaki-iránytűt” használnak, amikor az ürítéshez keresik a megfelelő helyet. Több kutatás is kimutatta, hogy szoros kapcsolat van a Föld mágneses mezői és a kutyák által kijelölt pontok között. A kutatók hosszasan elemezték a kutyák kakilási szokásait, és megállapították, hogy az állatok igyekeznek mindig az észak-déli tengelyen kijelölni maguknak egy helyet az ürítéshez. A tudósok állítják, hogy a kutyák képesek érzékelni ezt a mágnesességet és ez befolyásolja őket abban, hogy mikor, hol és hogyan kakilnak. A tudósok szerint az sem véletlen, hogy a kutyák körbe-körbe forognak mielőtt leguggolnak. Ennek is szintén a Föld mágneses mezőjéhez van köze! Emberek számára ez a jelenség nagyon szokatlan, a kutyáknál annál inkább sem az. Az állatvilágban nem ők az egyedüliek, akik így végzik a dolgukat. A szakértők szerint a szarvasmarhák, illetve a rókák is így csinálják.Szagjelzések és szociális jelzések szintén nagy szerepet játszanak
Sose becsüljük alá a szagjelzések erejét! Ez is – éppúgy, mint a mágneses mezők – nagy szerepet játszik az ürítésre alkalmas hely kiválasztásához. A magyarban szagjelzés helyett sokkal inkább elterjedt kifejezés a „területmegjelölés”. Ez pedig egy olyan ösztönös cselekvés a kutyáknál, amit nem csak azért tesznek, hogy könnyítsenek magukon, hanem hogy különböző információkat hagyjanak maguk után. Ez az ösztönös viselkedés a farkasoknál is jelen van. Szagukat otthagyják az általuk kijelölt határokon, ezzel jelezve a falkájukhoz nem tartozókat, hogy ezen a részen nincs keresnivalójuk. Nem véletlenül fordul elő ez a viselkedés a háziasított kutyáknál. Jóllehet, a területmegjelölés egy nagy részét képezi a szagjelzéseknek, viszont még rengeteg másra is használják ezt a kutyák. Amikor a kutyák ürítenek, üzeneteket hagynak maguk után a földön (angolul ez az ún. „pee-mail” – magyarul: „pisi-üzenet”). Ilyenkor különböző információkat hagynak a többi állat részére. Például: mennyi kutya van a környéken, azok barátságosak-e vagy sem, illetve a szexuális állapotot is jelezhetik. Ezek az elhagyott szociális jelzések is befolyásolják a kutyát, amikor a kakiláshoz megfelelő helyet keresi.Minden kutya egyedi!
Most, hogy információt szereztünk a helyválasztás tudományos folyamatairól, érdemes megjegyezni, hogy minden kutyának más és más igényei vannak. Néhány kutya válogatósabb életük ezen területén, néhány kutyán viszont nem észrevehető ilyen viselkedés. Megpróbálhatod gyorsítani a helytalálás folyamatát, ha szerinted a kutyád túl sok időt tölt a kereséssel. Csak fordulj vissza az alapokhoz, amit a szobatisztaságra nevelés során alkalmaztál, azaz jelölj ki te neki egy helyet. Fontos, hogy azért sose haragudj meg kutyádra, mert sok ideig tart neki a kakilás. Ezt nem a gazdik idegesítése miatt csinálják!Alábbi cikkeink még érdekelhetnek:
Törpe schnauzer húgykövesség – Minden, amit tudnod kell róla!
Fedezd fel velünk, hogyan előzheted meg és kezelheted a törpe schnauzer húgykövességét, illetve mire figyelj az állatorvosnál.
Belga juhászkutya epilepszia – Minden, amit tudnod kell róla!
Fedezd fel velünk, hogyan ismerheted fel és kezelheted a belga juhászkutya epilepszia jeleit, és milyen megelőző lépéseket tehetsz.