A kutyák nevelését illetően nincs egy mindenkinél jól bevált megoldás, folyamat. A kutyák különböző viselkedésbeli problémáinak kialakulását számos tényező befolyásolja. Szerencsére a problémás viselkedés megfelelő módszerekkel (és némi idővel, valamint türelemmel) kezelhető.
Mivel a kutyák sokat tanulnak a gazdáiktól és más emberektől, így nem meglepő, hogy a kutatások során kiderült mekkora befolyással vagyunk a kutyáink viselkedésére. A Frontiers in Veterinary Science folyóiratban megjelent tanulmány szerint az emberek sajátos személyisége sokkal többet számít a nevelési folyamatban, mint azt gondolnánk.
A tanulmány elkészítéséhez 75 kutya és gazdáik egy féléves magatartási programon vettek részt. A gazdikat megkérték, hogy töltsenek ki egy-egy kérdőívet a saját és kutyáik személyiségével kapcsolatban. A program során ugyanezt a kérdőívet kitöltötték a harmadik és hatodik hónap után is.
A kérdőív kutyáknak szánt része többek között olyan dolgokra kérdezett rá, mint az izgatottság, szeparációs szorongás és a tanításra/nevelésre adott reakciók. Az emberi személyiség értékelésnél a résztvevőknek eldöntendő kérdésekre kellett válaszolniuk.
Az Adatok Szerint
A kutatók végül megállapították, hogy a kutya kora, neme és még a mérete is befolyásolja a terápia sikerét. Az agresszívabb nagytestű kutyák a program végén nagyobb javulást mutattak, mint a hasonló temperamentumú kistestű kutyák. Ennek egyik oka az is lehet, hogy az emberek sokkal jobban felfigyelnek a nagytestű kutyák viselkedésére, mivel méretük miatt jobban félnek tőlük. A program végén pedig egyértelművé vált, hogy az idősebb kutyák ellenállóbbak a változásokkal szemben.
Érdekes módon a begyűjtött adatok alapján a kutyák viselkedésére nagy hatással van, hogy gazdájuk extrovertált vagy introvertált személyiség. Powell – a tanulmány vezetője – kifejtette:
„Az extrovertált gazdák nagyobb fejlődést véltek felfedezni a kutyájuk félénkségét illetően, az introvertált emberek kutyái között ez a jelenség kevésbé észlelhető. Az introvertált gazdák nehezebben hagyták egyedül kutyáikat, ha épp a feladat megkövetelte az önállóságot.”
A kutatók megállapították azt is, hogy a nyitottabb szemléletű emberek sokkal hamarabb mutatták hajlandóságukat az újabb nevelési, tanítási módszerek kipróbálására és későbbi alkalmazására. Ettől függetlenül a tanulmány további kutatások lehetőségét veti fel. Szakértők szerint még rengeteg megválaszolatlan kérdés van a témával kapcsolatban.
„A gazdák nyitottsága és kutyájuk viselkedése közti összefüggéseket fél év alatt nem tudtuk megfelelően elemezni. További tanulmányozásra van szükség, hogy a hosszútávú hatásokat is megismerjük.”
„Nincsenek Rossz Kutyák…”
Nagyon fontos megjegyeznünk, hogy a kutyusok neveltségét, viselkedését a gazdik hozzáállása befolyásolja a legjobban.
Sok esetben az embereknek fogalmuk sincs arról, hogy épp a rossz viselkedést erősitik kutyáiknak. Például, egyáltalán nem jó ötlet mosolyogni a kutyákra, amikor éppen valami rosszat csinálnak. A bántalmazás nem módszer, viszont nevetni és örülni sem szabad a neveletlenségnek. A kutyák ezt könnyen félreértik és csinálják tovább (mivel úgy hiszik, gazdijuknak ez nagyon tetszett).
Alábbi cikkeink még érdekelhetnek:
Fürdessük-e kutyánkat télen hideg tóban?
Fedezze fel velünk, hogy miért nem ajánlott a kutya fürdés télen hideg tóban, és hogyan óvjuk meg kedvencünket a hidegtől!
Hogyan tedd biztonságossá a karácsonyfát kutyád számára?
Fedezd fel velünk, hogyan óvhatod meg kedvenced a karácsonyfa kutya veszélyektől és tölts együtt biztonságos ünnepeket!
A legjobb kutyatáp válogatós kutyáknak
Fedezze fel velünk a legjobb kutyatápokat válogatós kedvenceinek, hogy ételmennyországot teremthessen nekik minden nap!